Третиране по ЗДДС на придобиването на автомобил и последващите разходи свързани с него;

ОТНОСНО:Третиране по ЗДДС на придобиването на автомобил и последващите разходи свързани с него;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представлявате дружество, регистрирано по ЗДДС, което извършва дейност по организиране на транспорт за превоз на стоки (спедиторски услуги), за която цел използва услугите на български транспортни фирми. Клиентите Ви са фирми от Европейския съюз и Турция, като в тази връзка се налага често да водите преговори на място в ЕС и Турция по въпроси, свързани със заявките.
Имате следните въпроси:
1. В случай, че дружеството закупи автомобил с брой места за сядане „6+1”, ще има ли право на приспадане на данъчния кредит при придобиването му, както и на разходите за гориво и поддръжката му?
2. Ако е налице право на приспадане на данъчен кредит, в кой случай: когато пътува лично управителя на фирмата или се командирова лице, наето на трудов договор към фирмата, за което е издадена заповед за командировка и пътен лист?
Във връзка с поставения от Вас въпрос в запитването, изразявам следното становище.
По смисъла на чл.70, ал.1, т.4 и 5 от Закона за данък върху добавената стойност,независимо, че може да са изпълнени условията на чл.69 или чл.74 от същия, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, когато е придобит или
внесен мотоциклет или лек автомобил и стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Определението за „лек автомобил” за целите на материалния закон е дадено с текста на Параграф 1, т.18 от ДР на същия нормативен акт, а именно, това е автомобилът, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобилът, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
В случая на запитването сте посочили, че въпросният автомобил е с брой места за сядане „6+1”. С оглед на което, считаме, че същият не би могъл да попадне в обхвата на дефиницията по Параграф 1, т.18 от ДР на ЗДДС. За обстоятелството дали същият този автомобил е товарен или е предназначен за превоз на товари, не бих могъл да дам становище, тъй като не сте представили други документи, от които да е видно какъв точно е видът на автомобила.
Предвид на гореизложеното, считам, че в случая на запитването, при наличие на условията за право на данъчен кредит за съответния автомобил, посочени в текстовете на чл.69 или 74 от ЗДДС, нормите на чл.70, ал.1, т.4 и 5 от с.з., касаещи ограниченията на това право, не биха могли да бъдат приложени.
В конкретния случай на запитването, за съответния автомобил и свързаните с него разходи при спазването на условията на чл.71 и чл.72 от ЗДДС, възниква право на приспадане на данъчен кредит, доколкото автомобилът няма да се използва за представителни и развлекателни цели по смисъла на чл.62, ал.1 от ППЗДДС, както и за извършване на освободени и безвъзмездни доставки, и за дейности, различни от икономическата дейност на лицето. За да докажете, че закупеният от дружеството автомобил се използва за дейността на дружеството, независимо кое лице е командировано – управителя или друго, наето на трудов договор към дружеството, с оглед правото на приспадане на данъчен кредит, следва да притежавате пътни листове, разходо – оправдателни документи за използваното гориво, товарителници и други.
В случай, че съответния автомобил ще се използва за цели, различни от независимата икономическа дейност на лицето или за лични нужди, съгласно чл.9, ал.3 от ЗДДС ще е налице безвъзмездна, приравнена на възмездна доставка на услуга по предоставяне на ползването на автомобила. Данъчната основа на тази доставка на
услуга следва да се определя съгласно чл.27, ал.2 от Закона, като сумата на направените преки разходи, свързани с извършването й включват разходите като:
амортизация на автомобила и възнаграждение на водача; в случай, че представляваното от Вас дружество ще ползва и правото на данъчен кредит за другите разходи, свързани с евентуалната поддръжка, ремонт и експлоатация на съответния автомобил, в т.ч. за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали, данъчната основа на доставката по чл.9, ал.3 следва да включва и частта за тези разходи.
В заключение, обръщам внимание, че съвкупната преценка на събраните доказателства е от компетентността на органа по приходите при осъществяване на ревизионно производство по реда на ДОПК, осъществява производството самостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности, съобразявайки всички относими факти и обстоятелства.

Scroll to Top