данъчното третиране на финансирания – безвъзмездни помощи или субсидии, получени от физическите лица – земеделски стопани, поради което тези суми следва да се разглеждат в контекста на общите правила

2_ 646/02.08.2016 г.
ЗДДС 117, ал.2
ППЗДДС, чл.16, ал.1
ЗДДФЛ, чл.29, ал.1, т.1
В Дирекция ………е постъпило писмено запитване, заведено в регистъра на Дирекцията, с вх.№………. в което са поставени следните въпроси:
1.Включват ли се в СД и Дневника за продажби отпуснатите и постъпили средства под формата на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони, за периода 2014-2020 г., съфинансирана от европейския земеделски фонд за развитие на селските райони?
2.В гореописаният случай прилага ли се т.15 от параграф 1 от ДР на ЗДДС, който изважда получените средства в посочения пример от определението за „Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“, тъй като същите са целеви за придобиване на активи?
3.Как следва да се тълкува усвояването на средствата, във връзка с чл.16, ал.1 от ППЗДДС и трябва ли регистрираното лице за всяка получена сума от субсидията да издава задължително протокол по чл.117, ал.2 от ЗДДС?
4.Облагат ли се субсидиите по ЗОДФЛ и ЗКПО?
С оглед поставените в запитването въпроси и действащата нормативна уредба, свързана със Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/, Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ и Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, изразявам следнотостановище:
По ЗДДС
Видно от запитването са Ви отпуснати средства под формата на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от програмата за развитие на селските райони, за периода 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
В тази връзка е издадена Наредба No 9 от 21 март 2015 г., с която се уреждат условията и редът за прилагане на подмярка 4.1„Инвестиции в земеделски стопанства“, от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“от Програмата за развитие на селските райони, за периода 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).
Финансова помощ се предоставя за:
– инвестиции извършени от земеделски стопани в техните стопанства, пряко свързани с една или няколко от дейностите по първично селскостопанско производство и съхранение само на собствени земеделски продукти, както и подготовка на продукцията за продажба;
-инвестиции извършени от признати групи или организации на производители, които са от полза на цялата група или организация на производители и са свързани с основната земеделска дейност по производство и/или съхранение на земеделски продукти, произведени от техните членове, както и с подготовка на продукцията за продажба.
Съгласно разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС данъчната основа по ал.2 се увеличавасвсички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
Съгласно т.15 на §1 от ДР на ЗДДС “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги.
Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за :
а/ покриване на загуби;
б/ финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи
Съгласно чл.16, ал.1 от ППЗДДС финансиранията се приемат за усвоени, когато възникнат условията, необходими за признаването им като приход съгласно Закона за счетоводствотои приложимите счетоводни стандарти.
В разпоредбата на чл.81, ал.1, т.6 от ППЗДДС е посочено, че при усвояване на финансирания (субсидии) по чл. 16, регистрираните лица за всяка отделна доставка издават задължително протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.
Изхождайки от горепосочените норми издаването на протокол, по реда на чл.117 от ЗДДС е задължително, когато полученото финансиране е пряко свързано с доставка.
Предвид гореизложеното, когато отпуснатите субсидии са предназначени единствено за покриване на разходите Ви като земеделски производител и не са обвързани с цената на предоставяните стоки или услуги на трети лица, със същите не следва да се увеличава данъчната основа на доставката, предвид разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, не следва да се издава данъчен документ, по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС, както и не следва получената субсидия да се отразява в дневника за продажби и СД.
По ЗКПО и ЗДДФЛ
Физическите лица, регистрирани земеделски стопани се облагат за доходите си от стопанска дейност, прилагайки разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/. В закона не са регламентирани специфични правила относно данъчното третиране на финансирания – безвъзмездни помощи или субсидии, получени от физическите лица – земеделски стопани, поради което тези суми следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
С промяната, направена в чл.29а от ЗДДФЛ /ДВ, бр.100 от 2013г./, физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл.28.
В запитването не сте посочили, като регистриран земеделски производител кой ред на облагане сте избрали: по реда на чл.29, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ, с 60 процента признати разходи при определяне на облагаемия доход от производство на непреработени продукти от селското стопанство и 40 на сто при производство на преработени продукти от селско стопанство и от продажба на декоративна растителност или сте направили избор подавайки декларация по чл.29а, ал.4 от ЗДДФЛ, формираният облагаем доход от стопанската Ви дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл.28 от ЗДДФЛ, както е облагането при ЕТ. Във вторият случай облагаемият доход от стопанска дейност като ЕТ е формираната по реда на ЗКПО данъчна печалба.
Предвид, че се интересувате относно данъчното третиране на получената субсидия по ЗКПО и ЗДДФЛ в становището ще бъдат разгледани и двете хипотези.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, съгласно разпоредбите на този закон.
В ЗДДФЛ не е установена легална дефиниция на понятието „доход”,поради което данъчното третиране на субсидиите би могло да се диференцира в зависимост от предназначението им.
Ако субсидията е получена от регистриран земеделски производител, във връзка с дейността по производство на непреработена селскостопанска продукция, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, ал.1, т. 1 от ЗДДФЛ.
Ако субсидията е получена за дейността по производство на преработени продукти от селското стопанство /включително от продажба на произведена декоративна растителност/, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, ал.1, т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ.
Субсидиите, които попадат в чл. 29, ал.1, т. 1 или т.2, б.а от ЗДДФЛ са обвързани с дейността на лицата по производство напреработена или непреработена продукция и съответно реализиране на доход от нея.
Получените доходи от субсидии, подлежат на облагане с авансов данък по реда на чл.43 от ЗДДФЛ. С оглед дължимостта на този данък, следва да се подава и декларация по чл.55 от ЗДДФЛ, в срок до края на месеца следващ тримесечието на получаване на дохода като данъкът следва да се внесе в същия срок.
Съгласно чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от закона.
Общата годишна данъчна основа е сумата от годишните данъчни основи по чл. 25/доходи от трудови правоотношения/, чл.30/доходи от друга стопанска дейност/, чл.32/доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество/, чл.34/доходи от прехвърляне на права или имущество/ и чл.36/доходи от други източници/ от ЗДДФЛ, намалена с предвидените в същия закон данъчни облекчения (чл.17 от ЗДДФЛ). Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл.17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
В ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на посочените приходи, поради което същите се признават за данъчни цели и участват при формиране на данъчния финансов резултат за годината на получаването им.
Приложение намира СС 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ“, който урежда счетоводното отчитане на получените субсидии в зависимост от съответната схема за подпомагане.
Съгласно стандартът, начинът на отчитане и признаване на средствата, получени като правителствено дарение, е в зависимост от това дали са предназначени за придобиване на дълготрайни материални активи, за краткотрайни активи или за покриване на претърпени в миналото разходи, отнасящи се до текущата дейност на предприятието.В т. 3.2 от стандарта са разграничени три вида правителствени дарения:
– дарения, свързани с амортизируеми активи;
– дарения, свързани с неамортизируеми активи;
– дарения, свързани с преотстъпени данъци.
Съгласно т.3.2.б.”а” от СС-20, когато дарението е обвързано с амортизируем актив, то се признава за счетоводен приход пропорционално на начислените за съответния период счетоводни амортизации на актива, придобит в резултат на дарението.

Scroll to Top