вида на регистрацията, която ще извършите в САЩ и наличието на голямо разнообразие от възможни хипотези на взаимоотношения между възложител и изпълнител и предвид ограничената компетентност на Изпълни

2_ 1795/02.11.2010 г.
ЗДДФЛ – чл.6;
ЗДДФЛ – чл.29;
ЗДДФЛ – чл.75;
ЗДДФЛ, ДР – §1, т.8.
Отправили степисмено запитване до Дирекция „ОУИ”-………. свързано с приложението наЗакона за данъците върху доходите на физическите лица / ЗДДФЛ /.
Според фактите от запитването, възнамерявате да извършвате дейност по разработката на софтуер/компютърни програми/, които ще продавате на лица в САЩ, където ще Ви се удържа данък в размер на 5 % от възнаграждението.
Въпросите, които поставяте са:
1. Следва ли да подавате за 2010 г. ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, образец 2001а и ако отговорът е положителен, как да я попълните? Ще имате ли право на 40 % нормативно признати разходи?
2.Дохода, който ще получите от разработката и продажбата на програмите, влиза ли в обхвата на чл.3, ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ и счита ли се, че с продажбата на този софтуер давате авторското право на купувача на ползването.
3. Дължите ли осигуровки за този вид дейност.
Предвид изложеното и непълната фактическа обстановка в запитването, изразяваме следното становище по приложение на ЗДДФЛ, което е принципно:
С оглед разпоредбата на чл.6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и чужбина. Доходите, които ще получитепрез 2010 г. от платеца в САЩ, са доход от източник в чужбина, предвид което следва до 30 април 2011 г. да подадете декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, обр.2001а.
За коректното попълване на декларацията следва да класифицирате правилно вида на дохода. По реда на глава пета, раздел ІІІ от ЗДДФЛ се определят доходите от друга стопанска дейност. С 40 на сто разходи за дейността се намалява придобития доход, представляващавторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата иизкуството от техните автори, а с 25 на стодоходите от упражняване на свободнапрофесия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения /чл.29, т.2”б” и т.3 от ЗДДФЛ/.
Вида на дохода следва да определите, съобразявайки се с легалните дефиниции, дадени вДопълнителните разпоредби на ЗДДФЛ на понятията „авторски и лицензионни възнаграждения” и „лица, упражняващи свободна професия”.
Понятието „авторски и лицензионни възнаграждения” е дефинирано в §1, т.8 от ДР на ЗДДФЛ, която норма препраща към Закона за корпоративното подоходно облагане /§ 1, т. 8 отДР на закона/.
Посмисъла на т.8 от § 1 на ДР на ЗКПО,„Авторски и лицензионни възнаграждения” са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване. “Промишлено, търговско или научно оборудване“ са всички движими вещи, включително транспортни средства, съоръжения, средства за производство, средства за оказване на услуги и други, които предприятието използва в стопанската си дейност”.
По смисъла на т.29 от §1на ДР на ЗДДФЛ “Лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване,
В т.30 от §1на ДР на ЗДДФЛе дадена дефиниция на извънтрудови правоотношения, това са правоотношенията извън тези по т.26 »трудови правоотношения», т.28-«упражняване на занаят» и т.29 от закона, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
В приложение 3а »Доходи от друга стопанска дейност от източник в чужбина» на декларация 2001а,избора на таблицата, в която следва да се посочи придобитият през 2010 г. доход и съответстващите му разходи за дейността, подлежащи наприспадане,зависи от вида на дохода.
Националната агенция за приходите /НАП/ при осъществяване на правомощията си, възложени от закона се произнася идейства в пределите на своята компетентност, като в повечето случай тази компетентност произтича от изрична нормативна разпоредба. Законът за НАП /ЗНАП/ иДанъчно-осигурителен процесуаленкодекс /ДОПК/ непредвиждатпроцесуалната възможносторган по приходите в НАП да се произнася по въпроси извън обхвата на данъчното и осигурителното законодателство.
С оглед горното и предвид разпоредбите наЗНАП и ДОПК, поставените от Вас въпроси по приложимост на чл.3 от Закона за авторското право и сродните му права са от изключителната компетентност на Министерството на културата.
Определянето на вида на доходаима определящо значениепри формиранетона облагаемия доход по чл.29 от ЗДДФЛ. То е от първостепенна важности за коректнотоопределянена окончателния размерна осигурителния доходна самоосигуряващите се лица, което е свързанос изчисляване на общата годишна данъчна основа .
Във връзка с това, следва ясно да се разграничи използването на авторския продукт отсамата творческадейност по създаване му. Дейността може да се упражнява по какъвто начин творецът, работодателят му /възложителят/ изберат или се договорят. На различни основания едно лице може да получава за един и същ период различни по своя характер възнаграждения – за използване на авторския си продукт и възнаграждение за създаването му като творец, изпълнител, работещ по трудово правоотношениеили без трудово правоотношение.
Предвид липсата на конкретика относно вида на регистрацията, която ще извършите в САЩ и наличието на голямо разнообразие от възможни хипотези на взаимоотношения между възложител и изпълнител и предвид ограничената компетентност на Изпълнителния директор на НАП в рамките на ЗНАП и ДОПК, не можем да се ангажираме с конкретен отговор на въпроса, касаещ задълженията Ви за осигуряване.
Предвид разпоредбата на чл.75 от ЗДДФЛ, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, се прилагат разпоредбите на съответната данъчна спогодба. Между Р България и САЩ есключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите, която е ратифицирана от Народното събрание и обн.ДВ, бр.5/20.януари 2009 г./
Относно начина на попълване на приложение №10 от декл. обр.2001а, следва да имате предвид, че то е в зависимост отпредвидения в спогодбата метод за избягване на двойното данъчно облагане, който е обусловен също от вида на дохода. По отношение на приложението на спогодбите, съгл. чл.32, т.2 от Устройствения правилник на НАП, в компетенцията на Дирекция „СИДДО” къмна Национална агенция по приходите е дадава становища по казуси, съдържащи конкретна фактическа обстановка, във връзка с практическото прилагане на влезлите в сила спогодби за избягване на двойното данъчно облагане.

1/5

Вашият коментар