Приложението на ЗДДС, при смърт на физическо лице, регистрирано като ЕТ и поемане на предприятието от негов наследник.

2_1500/17.09.2010г.
ЗДДС, чл.10, ал.3, чл.111, ал.2,т.2
ОТНОСНО: Приложението на ЗДДС, при смърт на физическо лице, регистрирано като ЕТ и поемане на предприятието от негов наследник.
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило в ТД на НАП-…, офис …, с вх. №…/26.08.2010г. и изпратено за отговор по компетентност до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр. …, изразявам следното становище:
В запитването сте описали следната фактическа обстановка: през м.август 2010г. Ви е прехвърлено по наследство, търговското предприятие на ЕТ на съпругът Ви, починал на 16.07.2010г. Същият е имал регистрация по ЗДДС и за м.06.2010г. има подадена справка-декларация по закона. За периода от 1.07.2010г. до датата на смъртта – 16.07.2010г. са извършвани покупки на стоки от регистрирани по ЗДДС лица и продажби на клиенти, които са регистрирани чрез ЕКАФП. Подали сте заявление за регистрация по чл.132 от ЗДДС на 25.08.2010г. Посочвате, че до момента фирмата Ви не е извършвала никакви сделки и не разполага с активи.
В тази връзка поставяте следния въпрос: къде следва да бъдат включени фактурите за закупените стоки и приходът за периода 01.07.2010г. – 16.07.2010г. /ДДС за внасяне 400 лв./?
Предвид изложената фактическа обстановкаи с оглед разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС на поставения въпрос изразявам следното становище:
По силата на чл.86, ал.1, т.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, при смърт на физическо лице се прекратява общата регистрация на задълженото лице. Освен това, съгласно чл.107, т.2, във връзка с чл. 110, ал.2, изречение първо от ЗДДС възниква основание за задължителна дерегистрация по ЗДДС на починалото лице – едноличен търговец. Датата на дерегистрация по ЗДДС в този случай е датата на смъртта на физическото лице. След тази дата не е налице законово основание за издаване на данъчни документи и начисляване на ДДС, тъй като това е задължение само на регистрираните за целите на ЗДДС лица.
Съгласно чл.125 от ЗДДС, справка – декларация за всеки данъчен период, съставена въз основа на отчетните регистри по чл.124 от закона се подава от регистрираното по ЗДДС лице. След смъртта на физическото лице и дерегистрацията му по закона, няма правно основание справката-декларация и отчетните регистри по чл.124, ал.1 за осъществените от него доставки, да бъдат подадени от друго лице, включително и от наследниците, поели предприятието му по чл.60, ал.2 от ТЗ.
Създаденото по време на търговската дейност на едноличния търговец предприятие, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения е собственост на физическото лице и след неговата смърт се наследява по общите правила на Закона за наследството. Разпоредбата на чл.60, ал.2 от Търговския закон дава възможност за продължаване на търговската дейност на починалия търговец от наследниците му с или без запазване на фирмата, с която е бил регистриран. Юридическите последици от вписаното поемане на търговското предприятие на починалото лице са, че всички права, задължения и фактически отношения преминават върху наследника на търговеца, който е поел предприятието като универсален правоприемник по всички правоотношения, включително публично правните, възникнали по отношение на поетото предприятие.
Предвид гореизложеното и тъй като, задължението за данъци е публично правно задължение, което възниква по силата на закона, Вие в качеството си на универсален правоприемник на предприятието на своя наследодател, сте задължена да заплатите публичните му задължения, независимо, дали тези задължения са установени от органите по приходите.
По смисъла на чл.111, ал.1 от ЗДДС, към датата на дерегистрация се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и/или услуги, за които е ползвало изцяло или частично данъчен кредит и които са:
1. активи по смисъла на Закона за счетоводството, или
2. активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, различни от тези по т.1.
На основание чл.111, ал.2, т.2 от ЗДДС, правилото по ал.1 няма да се
приложи, когато при смърт на регистрирано по ЗДДС лице – едноличен търговец, предприятието му е поето по наследство или завет от лице, което е регистрирано по ЗДДС, или се регистрира в срок от 6 месеца от датата на смъртта – само за наличните стоки и услуги към датата на регистрацията.
Предвид гореизложеното, при поемане на предприятието на починало лице и регистрация на правоприемника по ЗДДС в 6 месечен срок от датата на смъртта, за наличните стоки и услуги към датата на регистрацията няма да възникне задължение за начисляване на данък по чл.111, ал.1 от закона.
За получените по наследство стоки и услуги е приложима и разпоредбата на чл.10, ал.3 от ЗДДС. По силата на тази норма, когато данъчно задължено по закона лице придобие по наследство стоки или услуги, то е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.

Scroll to Top