КСО, чл.6, aл. 8,КСО, чл.4, aл. 3, т. 5,КСО, чл.4, aл. 3, т. 6

2_575/28.02.2007 г.
КСО – чл.6, ал.1
В запитването посочвате, че през 2006 г сте получила доходи от граждански договори в размер на 15 000 лв., но са направени вноски за социално осигуряване върху сумата от 10 000 лв. Въпросът, който поставяте е:
– следва ли с подаване на годишната данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ да направя годишно изравняване на вноските за социално осигуряване?
Предвид непълната фактическа обстановка, на база действащата нормативна уредба изразяваме следното становище:
Съгласно чл.6, ал.8 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година от самоосигуряващите се лица: лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества и от регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
Ако Вие полагате труд само по граждански договор /без трудово правоотношение/,осигуряването се провежда по реда на чл.4, ал.3, т.5 и 6 от КСО. Осигурителните вноски се дължат върху брутното трудово възнаграждение след намаляването му с нормативно признатите разходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, който за 2006 г. е в размер на 1 400 лв. Същите се внасят от възложителя на работата в съотношението по чл.6, ал.3 от КСО, което за 2006 г. е 65 на сто за сметка на възложителят и 35 на сто за сметка на осигуреното лице. Лицата визирани в чл.4, ал.3, т.5 и 6 от КСО – изпълнителите по граждански договори, не правят годишно изравняване на вноските за социално осигуряване.
В случай, че сте самоосигуряващо се лице по смисъла на чл.1, ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и полагате труд без трудово правоотношение /граждански договор/, възложителят на работата не внася и не удържа от възнаграждението осигурителни вноски, съгласно чл.11, ал.1 от същата наредба, а те се заплащат от Вас и са изцяло за Ваша сметка. Вие имате задължение да определите окончателният размер на месечния осигурителен доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година в справка към годишната данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ.

Scroll to Top