2_95/12.01.2009 г.
КСО – чл.6, ал.3
В запитването си описвате следната фактическа обстановка: Читалището е юридическо лице с нестопанска цел, субсидирано от Община ……….
Въпросите, които отправяте са:
1.Читалището трябва ли да прилага определените минимални осигурителни прагове за 2009г.
2.Следва ли минималния осигурителен прагза определена длъжност или професия да бъде началната работна заплата.
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Първи въпрос:
Съгласно чл.6, ал.3 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл.4, ал.1, т.7 и 8 се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на ДОО за съответната година /ЗБДОО/.
В Приложение 1 на Закона за бюджета на ДОО за 2009г. на основание чл.8, т.1 са определени минималните месечни размери на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии. Икономическите дейности в приложението са в съответствие с Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), утвърдена със Заповед №РД 07-317/29.11.2007 г. на Председателя на НСИ. В таблицата под номер 72 са посочени минималните месечни размери на осигурителния доход за дейности на организации с нестопанска цел и дейности на екстериториални организации и служби.
На основание т.4 от Забележките към приложение 1, през 2009 г. минималният осигурителен доход не се прилага за работниците и служителите в бюджетните предприятия по смисъла на §1, т.1 от Допълнителната разпоредба на Закона за счетоводството. “Бюджетни предприятия“ са държавните и общинските органи, техните структурни единици и всички икономически обособени лица, прилагащи бюджети, бюджетни сметки, извънбюджетни сметки и фондове по смисъла на Закона за устройството на държавния бюджет и Закона за общинските бюджети, както и други лица и структурни единици, чиито сметки и операции се включват от Министерството на финансите в консолидираната фискална програма.
Следователно, тъй като Вие не сте бюджетно предприятие по смисъла на §1, т.1 от ДР на Закона за счетоводството, то ако брутното месечно възнаграждение на наетите от Вас работниците и служителите и за лицата по чл.4, ал.1, т.7 и 8 е по-ниско от посочените на ред 72 от Приложение 1 на ЗБДОО за 2009г. минимални размери на осигурителния доход, то осигурителните вноски се дължат върху минималните „прагове”.
Втори въпрос:
Нормативната база по приложението на осигурителното законодателство не поставя изискване минималния осигурителен доход по основните икономически дейности и квалификационни групи професии да бъде минималното трудово възнаграждение, което може да се заплаща.
Следва да имате в предвид, че съгласно чл.244 от Кодекса на труда на национално ниво се определя минималният размер на работната заплата за страната. На това основание Министерският съвет приема постановление, с което се установява нейния минимален размер и минималната часова работна заплата при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
‘