апортна вноска в новообразуващо се дружество

2_972/29.11.2016 г.
ЗДДСчл.10
ЗДДСчл.10, ал.1, т.3
ЗДДСчл.132, ал.1
ППЗДДСчл.60
ТЗ
чл. 73, ал. 4
ТЗ
чл. 67
относно: апортна вноска в новообразуващо се дружество
В запитването Ви е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството Ви е регистрирано по ЗДДС и има намерение да закупи недвижим имот за офис.
След като недвижимият имот бъде придобит с нотариален акт, същият ще се използва за учредяване на ново дружество чрез апортна вноска.
По този начин Вашето дружество ще бъде едноличен собственик на капитала на новото дружество, чийто капитал ще бъде непарична вноска, а именно стойността на недвижимия имот, апортиран от Вашето дружество. Стойността на имота ще е приблизително 40 000 лева.
В тази връзка сте задали следните въпроси:
1.Ще трябва ли новообразуваното дружество да се регистрира по ДДС и в какъв срок?
2.В случай на регистрация по ЗДДС, новото дружество ще има ли право на приспадане на данъчен кредит за апортирания актив?
Във връзка с описаната в запитването Ви фактическа обстановкаизразявамеследното становище по приложението на разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС :
По първи въпрос:
Съгласно разпоредбите на чл.132, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, на задължителна регистрация подлежи лице, което на основание чл.10, ал.1 от с.з. придобие стоки и услуги от регистрирано по този закон лице.
Разпоредбата на чл.10, ал.1, т.3 от ЗДДС, регламентира липса на доставка на стока или услуга при доставката към приобретателя от апортиращия в резултат на извършване на непарична вноска в търговско дружество.
При първоначална регистрация надружество с апорт на недвижим имот – офис ще е налице хипотезата на чл.10, ал.1, т.3 от ЗДДС.
В този случай, за лицето, което придобива стоката, предмет на апортната вноска, възниква задължение за регистрация на основание чл.132, ал.1 от материалния закон.
Съгласно разпоредбата на чл. 73, ал. 4 от Търговския закон при учредителен апорт, правото върху непаричната вноска се придобива от момента на възникване на дружеството, а според чл. 67 от същия закон дружеството се смята възникнало от деня на вписването му в търговския регистър.
Датата на регистрация по ЗДДС за новообразуваното дружество е датата на вписване на обстоятелството по чл.10, ал.1, т.3от ЗДДС в търговския регистър /датата на вписване на дружеството в търговския регистър, ако то е регистрирано с апорт/, а срокът за подаване на Заявление за регистрация по чл.132, ал.1 от ЗДДС е 14-дневен от тази дата, съгласно ал.2 на същата правна норма.
По втори въпрос:
Съгласно чл. 10 от ЗДДС не е доставка на стока доставката към приобретателя от апортиращия в резултат на извършване на непарична вноска в търговско дружество. В този случай лицето, което получава стоката е правоприемник на всички права и задължения по ЗДДС във връзка с нея, включително на правото на приспадане на данъчен кредит.
Условията за възникване и упражняване на правото на данъчен кредит при правоприемство по чл. 10 от закона в резултат на апорт, са регламентирани в чл. 60 Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС). Посочената разпоредба визира две хипотези и поставя различни условия, наличието на
които е предпоставка за упражняване право на данъчен кредит от лицето, което е придобило актива.
Разпоредбата на чл.60, ал.1 от ППЗДДС е приложима, когато апортиращият -регистрирано по ЗДДС лице е имал право да приспадне начисления му при придобиването на вещта данък, но не го е упражнил. Необходимите условия за да бъде упражнено право на данъчен кредит за апортираната вещ от правоприемника са визирани в т. 1 – т. 4 на посочената алинея:
-апортиращият не е упражнил правото си на приспадане на данъчен кредит;
-не е изтекъл срокът по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, в който апортиращият е следвало да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит;
– полученият недвижим имот при апорта ще се използва за целите на извършваните от приемащия апорта за облагаеми доставки по смисъла на чл. 69 от ЗДДС;
-доставчикът на апортирания недвижим имот е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката на недвижимия имот е била облагаема към тази дата.
Начинът, по който новообразуваното дружество може да упражни правото на данъчен кредит при правоприемство в резултат на апорт, срокът и необходимите документи за това са разписани валинеите на чл.60 от ППЗДДС.

Scroll to Top