ЗДДФЛ, чл.18,ЗДДФЛ, чл.50

221/24.02.2015 г.
ЗДДФЛ чл.18
чл.50
Отправила сте писмено запитванедо Дирекция ОДОП гр. В==, заведено с вх.№., свързано с приложението на Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/,в което степосочила, че въз основа на Експертно решение на ТЕЛК № 1161/ 040 от 23.03.10г. сте преосвидетелствана и Ви е определенаот 77% на 100% намалена работоспособност, със срок на инвалидността до 01.03.2013г. Отпусната ви е пенсия за инвалидност поради общо заболяване съгласноразпореждане на РУСОот 21.04.2010г.и през този период сте придобила право на пенсия по общия ред.Получавате доходипо граждански договор сключен сГрадски транспорт гр. n
Поставятеследният въпрос: Можете ли да ползвате данъчно облекчение за намалена работоспособност за получени доходи по граждански договорза 2014г. както и за всяка следваща година?
Приложени към запитването са:Експертно решение на ТЕЛК № 1…… от 23.03.2010г. и Разпореждане№ 5……5 за отпускане на пенсия.
С оглед изложенатафактическа обстановка и съобразно действащатанормативна уредбаВи уведомяваме
Съгласно чл.18, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в сила2013г,сумата от годишните данъчни основи по чл.17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
По отношение на авансовотооблагане е приложима разпоредбата начл.44, ал.2 от ЗДДФЛ – „Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920лв.”
В тези случаи лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособностс валидноекспертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, копиеот което предоставя еднократно пред платеца на дохода /работодателя/, когатотой е задължен да удържа и да внасяданъка.
На основание чл.23,т.1 от същия закон, данъчното облекчение може да се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК.
Със Закона за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, обнародван в ДВ.бр.99 от16.12.2011г., в сила от 01.01.2012г., в§10а отПреходните и заключителни разпоредби е създадена нова ал.3, по силата на която лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване навъзрастта за придобиване право напенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от Кодексаза социално осигуряване /КСО/, както и лицата, навършиливъзраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от Кодекса за социално осигуряване,в срока на решението на ТЕЛК/НЕЛК, ползват данъчно облекчение за лица с намаленаработоспособност по реда на този закон, независимо от определенияв експертното решение срок.
След изтичане на срока за инвалидността, посочена в него, имате право да ползвате данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на чл.18 от ЗДДФЛ пожизненоприавансовотои годишното облагане на получаваните отВас доходипо трудови правоотношения съответно за 2014г.,2015г. и следващи години при сега действащата нормативна уредба.
Съгласно чл.49,ал.1 и ал.3 от ЗДДФЛ в срок до 31.01. на следващата годинаработодателяте задълженпри определяне на годишната данъчна основадакоригираразмера на дължимия данък с данъчното облекчениепореда на чл.18 от ЗДДФЛ.
В конкретния случай, независимо от горнотоползването на данъчното облекчениеза лица с намалена работоспособностможе да се извърши и с подаване на годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛза2014г.къмкоятода приложитезавереноот Вас копиеотрешението на ТЕЛК/чл.23 ал.1 от ЗДДФЛ/.
.

Scroll to Top