3_1527/28.05.2011 г.
ЗДДС, чл. 2, т. 3;
ЗДДС, чл. 13, ал. 1 и ал. 2;
ЗДДС, чл. 99;
ЗДДС, § 1, т. 17, б. “в“ от ДР
Относно: данъчно третиране на придобиването на ново ремарке по смисъла на ЗДДС
Според изложеното в запитването, през октомври 2010 г. физическо лице е закупило от Германия товарно ремарке за лек автомобил с технически данни: марка HUMBAUR и товароносимост до 750 кг. Закупено е ново от магазин HORNBACH за сумата от ……Евро, в т.ч. данък 19 % – ……. Евро.
В тази връзка се поставя въпроса следва ли, след като ремаркето пристигне в България за регистрация, да се заплати ДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 19 от 8 март 2011 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 10 от 1 февруари 2011 г./ изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 2, т. 3 от ЗДДС обект на облагане с данък добавена стойност е всяко възмездно вътреобщностно придобиване на нови превозни средства с място на изпълнение на територията на страната.
На основание чл. 13, ал. 2 от закона за възмездно вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка.
В разпоредбата на § 1, т. 17 от ДР на ЗДДС са указани условията, на които следва да отговарят превозните средства, за да се третират същите като нови. Съгласно б. „в“ от цитираната разпоредба ново моторно превозно средство с обем на двигателя над 48 куб.см или с мощност над 7,2 киловата, предназначено за превоз на пътници или товари е това, за което е налице едно от следните условия:
аа/ към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6 месеца считано от датата на първата им регистрация, или
бб/ към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6000 км.
ЗДДС не съдържа легално определение на понятието “моторно превозно средство“, вследствие на което за изясняването му се използва дефиницията, дадена в Закона за движение по пътищата /ЗДвП/. Съгласно § 6, т. 11 от ДР на ЗДвП “моторно превозно средство“ е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства.
По смисъла на т. 10 от същия параграф “пътно превозно средство“ е съоръжение, придвижвано по пътя на колела и използвано за превозване на хора и/или товари. Към пътните превозни средства се приравняват трамваите, тракторите и самоходните машини, когато се придвижват по пътищата. “Ремарке“ е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата /§ 6, т. 17 от ДР на ЗДвП/. Безспорно е, че ремаркетата не представляват “моторно превозно средство” и следователно при извършване на сделки с тях не е приложима разпоредбата на чл. 13, ал. 2 от ЗДДС във връзка с § 1, т. 17, б. “в“ от ДР на същия закон.
След извършена служебна проверка в Дирекция „ОУИ” – гр. В се установи, че физическото лице притежава регистрация в качеството на ЕТ „К-П-П Ц”, с ЕИК по Булстат-…………… и няма регистрация по ЗДДС, поради което следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от закона вътреобщностно придобиване /ВОП/ е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
2.Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки.
3.Възмездност на придобиването.
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка.
5. Придобиващ по ВОП е данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице.
При наличие на условията, регламентирани с чл. 13 от ЗДДС, по отношение на доставката на ремаркето, ще се приложи режимът на вътреобщностното придобиване и в зависимост от това дали придобиващият е регистрирано по ЗДДС лице или не може да има различни последици. Ако придобиващият не е регистрирано по ЗДДС лице и от конкретното ВОП за същия не възниква задължение за регистрация по закона, то осъществяването на облагаеми вътреобщностни придобивания участват при формиране на оборот за задължителна регистрация по чл. 99 от ЗДДС и не възниква задължение за начисляване или внасяне на данък.
В случай, че физическото лице придобива ремаркето за лични нужди, а не за дейността си като данъчно задължено лице, няма да възникне задължение за облагане с ДДС на това придобиване и не се формира оборот за задължителна регистрация по чл. 99 от закона.
‘