правото на данъчен кредит съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени стоки и услуги във връзка с изграждане на компостираща инсталация и инсталация за предварително третиран

3_1887/21.08.2017 г.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2;
ЗДДС, чл. 71а и чл. 71б;
ЗДДС, чл. 73
ОТНОСНО: правото на данъчен кредит съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени стоки и услуги във връзка с изграждане на компостираща инсталация и инсталация за предварително третиране на отпадъци със средства по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“
Според изложеното в запитването, Община Т. и Община А. кандидатстват с едно общо проектно предложение по процедура ВG16М1ОР002-2.002 „Комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци“ по приоритетна ос 2 “Отпадъци“ на Оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г.“ При одобрение на проектното предложение се предвижда да се изградят инсталация за компостиране и инсталация за предварително третиране на отпадъци, които инсталации ще бъдат съсобственост на двете общини, както и изграждане на съпътстваща инфраструктура към тези инсталации, която ще е собственост на Община Т.
Важна част от насоките за кандидатстване са поставените ограничения относно начина на бъдещата експлоатация на изградената инфраструктура след приключване на проекта. По процедурата няма да се финансират проекти, в рамките на които е предвидено експлоатацията на инсталациите да се извърши от общинско предприятие по смисъла на Закона за общинската собственост, ако в тези инсталации се третират битовите отпадъци на повече от една община.
Към момента на въвеждане на обектите в експлоатация и преди края на физическото изпълнение на дейностите по проекта кандидатите трябва да са възложили по приложимия ред експлоатацията на обектите, според избраната от общините форма за последваща експлоатация на финансираните по процедурата инсталации (чрез общинско дружество или оператор, избран по реда на Закона за обществените поръчки). С Решение №…../……..2017г. на Общински Съвет Т. е определено бъдещата експлоатация на изградената инфраструктура след приключване на проекта да се осъществява от търговско дружество с ограничена отговорност, с общинско участие на общините Т. и А. в съотношение 90 към 10 от капитала на дружеството. В проектното предложение е предвидено избраният оператор да реализира приходи от продажба на рециклираните отпадъци.
Съгласно насоките за кандидатстване, разходите за ДДС са недопустим разход за програмата и следва да бъде възстановим от НАП по общия ред на ЗДДС. Тъй като водещата в този проект ще бъде община Т., то разплащанията и всички разчети, свързани с ДДС ще бъдат от името на Община Т.
Във връзка с горното се поставя въпросът Община Т., като регистрирано по ЗДДС лице ще има право на данъчен кредит за всички дейности, свързани с този проект?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 97 от 06.12.2016 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 24 от 21.03.2017 г.) e изразено следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, както и начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 от закона и изискуемия от него данък като платец по глава осма от закона.
Бенефициентите на безвъзмездна финансова помощ ще имат право на приспадане на данъчен кредит пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност по отношение на данъка за доставки на стоки с характер на дълготрайни активи, включително на недвижими имоти, съгласно чл. 71а и чл. 71б от ЗДДС, в сила от 1 януари 2017 г., когато тези доставки са финансирани по оперативна програма и стоките ще се използват както за независима икономическа дейност, така и за цели, различни от независимата икономическа дейност (дейности, за извършването на които бенефициентът не е данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС). Данъкът за доставките на стоките, финансирани по оперативна програма, по отношение на който регистрираното лице има право на данъчен кредит пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, включително когато за относимия към независимата икономическа дейност данък бенефициентите имат право на частичен данъчен кредит по чл. 73 от ЗДДС (използват се за освободени и за облагаеми доставки), се счита за възстановим данък върху добавената стойност до размера на ползвания данъчен кредит по смисъла на чл. 78, ал. 1 от ЗДДС.
Освен това бенефициентите на безвъзмездна финансова помощ имат право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за доставки на стоки, различни от посочените в предходния абзац и/или услуги, когато тези доставки са финансирани по оперативна програма и стоките и/или услугите ще се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които няма такова право. Данъкът за доставките на стоки и/или услугите, финансирани по оперативна програма, по отношение на който регистрираното лице има право на частичен данъчен кредит по реда на чл. 73 или чл. 73б (в сила от 1 януари 2017 г.) от ЗДДС се счита за възстановим данък върху добавената стойност до размера на частичния данъчен кредит.
Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице съгласно чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките и услугите, финансирани по оперативна програма, са предназначени за:
?извършване на освободени доставки по Глава четвърта на ЗДДС или
?безвъзмездни доставки на стоки и/или услуги в случаите, когато не са приравнени на възмездни доставки на основание разпоредбите на чл. 6, ал. 3 и чл. 9, ал. 3 от ЗДДС или
?дейности, за извършването на които бенефициентът не е данъчно задължено лице, т.е. различни от изрично изброените в чл. 3, ал. 5, т. 1 и т. 2 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от общината доставки, за които ще се използват свързаните с изграждането на посочените инсталации получени стоки и услуги.
Доколкото общината има задължение да извършва дейности по сметосъбиране, за което събира такса по Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) за битови отпадъци, които не се облагат с ДДС, то дейностите, свързани със сметосъбирането, са извън рамките на независимата икономическа дейност. Следователно за получените стоки или услуги във връзка с изграждането на инсталациите не възниква право на приспадане на данъчен кредит за общината, т.е. налице е невъзстановим данък, когато същата ще използва инсталациите за дейности и доставки, които извършва в качеството си на орган на местната власт по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на ЗДДС и Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Следва да се има предвид, че ако общината ще предоставя възмездно правото на ползване на тези инсталации на трети лица или ще извършва услуги по третиране, сортиране и сепариране, както и по рециклиране на отпадъците срещу заплащане, и ако в резултат на тези дейности ще се отделят отпадъци и суровини, получени след рециклирането, които ще са предмет на последваща реализация, то всички тези изброени дейности са облагаеми доставки по ЗДДС, следователно за общината ще възниква право на приспадане на данъчен кредит (пълен или частичен), включително и за дейностите по подготовка и изпълнение на проекта, респективно налице е възстановим ДДС в пълен размер или в размера на частичния кредит.
Когато за получени стоки, които имат характер на дълготрайни активи по смисъла на ЗДДС и ще се използват смесено, както за независимата икономическа дейност на общината, така и за цели, различни от независимата икономическа дейност (дейности, за извършването на които бенефициентът не е данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 5 от закона), е приспаднат данъчен кредит пропорционално на степента за използване на независимата икономическа дейност, частта от начисления по доставката данък, пропорционално относима към независимата икономическа дейност, се третира като възстановим данък. Другата част от начисления по доставката данък пропорционално относима към целите, различни от независимата икономическа дейност, се третира като невъзстановим данък.
В допълнение на горното уведомяваме, че във връзка с третирането на данък върху добавената стойност при изпълнение на Оперативни програми е издадено Указание на министъра на финансите ДНФ № 3/23.12.2016 г. относно третиране на ДДС като допустим разход при изпълнение на проекти по оперативни програми, съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство на ЕС, за програмен период 2014-2020 г.

Scroll to Top