ТЗ, чл.23,КСО, чл.6, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 1, т. 7,КСО, чл.10,ТЗ, чл.21, aл. 1

5_20-00-1456/21.11.2008
КСО, чл.4, ал.1, т.7, чл.10,чл.6, ал.3;
ТЗ, чл.21, ал.1, чл.23;
Фактическа обстановка: В ЕООД собственикът е и управител,, вписан в ТР. Същото лице е осигурено по трудов договор и не извършва дейност в дружеството. Собственикът е предоставил нотариално заверено пълномощно на сина си да го представлява, но не е сключил с него ДУК. Синът също е осигурен по трудово правоотношение в друга фирма, но извършва сделки от името на ЕООД-то;
Въпрос: Трябва ли някое от двете лица да се осигурява в ЕООД-то и на какво основание;
Съгласно разпоредбата на чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 от Кодекса и продължава до прекратяването й.
Видно от гореизложеното, на осигуряване подлежат единствено лицата, които извършват трудова дейност.
На основание чл. 21, ал.1 от Търговския закон /ТЗ/, прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговец да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването може да бъде дадено на повече от едно лице за отделно или съвместно упражняване. Упълномощаването на прокуриста (прокура) трябва да бъде с нотариално заверени подписи и да се заяви от търговеца за вписване в търговския регистър заедно с образец от подписа на прокуриста.
  Отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор, на основание чл.23 от ТЗ.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, независимо от вида на самото търговско дружество или на неговия собственик, следва задължително да се осигуряват за всички осигурени социални рискове, съгласно чл.4, ал.1, т.7 от КСО.
Договор за управление е този договор, с който се предава управлението на едно предприятие катосъвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени стопански резултати в рамките на договорения срок /респективно –безсрочно/.
Такъв договор се счита за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител-срещу заплащане на възнаграждение.
Осигурителните вноски за изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от прага за съответната професия, на основание чл.6, ал.3 от КСО.
Следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл.6, ал.10 от КСО, за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл.4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече отмаксималния месечен размер на осигурителния доход по следния ред:
1.доходи от трудови и/или служебни правоотношения, по договори за управление и контрол на търговски дружества и от трудова дейност като член-кооператори;
2.осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободно професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение;
В случай, че прокуристът не е осигурен по трудово правоотношение върху максималният размер на осигурителния доход /за 2008г. е в размер на 2000,00 лева/, следва да се осигурява върху полученото възнаграждение като управител, в съответствие с разпоредбата на чл.6, ал.10 от КСО.

Scroll to Top