5_53-00-99/24.02.2009г.
КСО, чл.4, ал.3, т.1-4;
НООСЛБГРЧ, чл.1, ал.1, чл.2, ал.2, , ал.3;
Фактическа обстановка: Лице е съдружник в две дружества. Осигурява се и чрез двете като самоосигуряващо се лице за един и същ период от време.
Въпрос: Правилно ли е провеждано осигуряването?
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите селица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/.
Съгласно разпоредбата на чл. 1, ал.1, задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, земеделски производители, тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
На основание чл.2, ал.2 от Наредбата, физическите лица – съдружници в търговски дружества или собственици на ЕООД и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, се осигуряват чрез дружествата. Осигурителните вноски се внасят в компетентната териториална дирекция на НАП поотделно за всеки месец и от всяко самоосигуряващо се лице, като в документите за внасянето им задължително се попълва и ЕГН на лицето.
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. При промяна на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се подава декларация по утвърдения образец, на основание чл.2, ал.3 от НООСЛБГРЧ.
Съгласно текста на ал.4 на чл.2 от Наредбата, окончателният размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица се определя по данъчната декларация. Осигурителните вноски се внасят в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация, като се изчисляват помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година, но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година. Когато в данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена трудова дейност през минали години, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната минала година и довнася окончателната осигурителна вноска за тези доходи в срока за подаване на данъчната декларация.
В нормативната уредба не е предвидена възможност съдружниците в повече от едно дружество да се осигуряват в всяко от тях.
Във връзка с гореизложеното, считаме, че за периода 13.03.2003-31.12.2007година осигуряването Ви е провеждано неправилно и чрез двете дружества в които сте съдружник.
Относно процедурата за възстановяване на неоснователно внесените осигурителни вноски следва да получите от компетентната ТД на НАП по постоянен адрес.
‘