ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 5

5_53-00-56/08.07.2008
ЗЗО, чл.40, ал.1, т.1, т.5;
Фактическа обстановка: лице работи по трудово правоотношение и получава основно месечно възнаграждение в размер на 3000,00 лева. Има издаден болничен лист за 3 дни;
Въпрос: как следва да се отразят в декларация образец №1 двата дни, за които на лицето следва да се изплати обезщетение- с код 16.2 или код16.4;
Съгласно разпоредбата на чл. 40., ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, здравноосигурителната вноска за работещите по трудови правоотношения е в размер на 6% от дохода, върху който се внасят вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване. Вноската се внася от работодателя или ведомството и от осигурения в съотношение за 2008 година 60:40.
На основание чл.40,ал.1, т.5 от ЗЗО,за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете здравноосигурителни вноски се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение.
С промяната на чл. 40 ал. 4 от КСО осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца в който е настъпила неработоспособността, но не по – малко от среднодневното уговорено възнаграждение.
В конкретният случай,при месечно основно възнаграждение в размер на 3000,00 лева, следва де се вземе предвид разпоредбата на чл.40, ал.6 от ЗЗО, съгласно която максималният размер на месечния доход, върху който се изчислява здравноосигурителната вноска, е максималният доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
За 2008 година максималният размер на осигурителния доход е 2000,00 лева.
С цел ограничаване на осигурителния доход на конкретния служител до максималния размер следва да се спази следната последователност:
1. брутно трудово възнаграждение-включително среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, за първия ден от временната неработоспособност;
2. доход, получен за сметка на социалните разходи;
3. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година-за останалите дни от временната неработоспособност;
Видно от гореизложеното, вие не дължите здравноосигурителни вноски за двата дни на временна неработоспособност на Вашия служител с оглед ограничаване на осигурителния доход до максималния размер.
Въпреки това, с цел изплащане на обезщетението за временна неработоспособност следва да нанесете 2-та дни в точка 16.2 на декларация образец №1.

Оценете статията

Вашият коментар