ЗДДС, чл.13, aл. 6

5_53-02-371/27.10.2011 г.
ДДС, чл. 13, ал.6
В подаденото от Вас писмо, постъпило в дирекция ОУИ ….e изложена следната фактическа обстановка: Дружеството Ви е регистрирано по ЗДДС в България, купува стока от турско предприятие, което няма регистрация за целите на ДДС в ЕС, но е закупило стоката в Испания.Стоката пътува директно с кораб от Испания за България. Документа, придружаващ стоката е T2L и доказва общностния произход на стоката. ЕООД притежава фактура от турския доставчик и документа, доказващ общностия произход на стоката .
Поставеният въпрос е:Какъв е вида на горепосочената доставка и кой дължи ДДС втози случай?
Предвид гореизложеното и относимата към запитването нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
По смисъла на чл.16, ал.3 от ЗДДС внос на стоки е и въвеждането на общностни стоки на територията на страната от трети страни или територии, които са част от митническата територия на Европейския съюз. Предвид цитираната разпоредба от ЗДДС следва да се приеме, че в случая не е налице внос по смисъла на чл.16 от ЗДДС.
Вътреобщностното придобиване на стоки е регламентирано в чл. 13 ал.1 от ЗДДС. Съгласно тази разпоредба за да е налице вътреобщностно придобиване на стоки трябва да са изпълнени следните условия – да се придобива право на собственост върху стока; – същата да се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка; – и доставчикът да е данъчно задължено лице, коетое регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Предвид горната разпоредба, в случая няма да е налице ВОП по реда на чл.13 ал.1, поради това, че не е изпълнено последното от гореописаните условия- доставчикът да е данъчнозадължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно чл.13 , ал.3 от ЗДДС за възмездно вътреобщностно придобиване се смята и получаването на стоки на територията на страната от данъчно задължено лице, които ще се използват за целите на неговата икономическа дейност, когато стоките са изпратени или транспортирани от или за негова сметка от територията на друга държава членка, в която лицето е регистрирано за целите на ДДС и където стоките са произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени от него в рамките на неговата икономическа дейност.По силата на чл.13, ал.6 от ЗДДС, когато лицето не е регистрирано за целите на данъка върху добавената стойност в държавата членка на вноса на стоките, откъдето започва изпращането или транспортирането им, ако стоките са внесени в държавата членка на вноса от или за сметка на лицето, се прилага ал.3 от същата разпоредба.
Относно правната регламентация на вътреобщностното придобиване по чл.13, ал.1, ал.3 и алинея 6 от ЗДДС е изразено становище оти Националната агенция по приходите в писмо изходящ № 91-00-241/04.06.2009г. В посоченото писмо подробно са разгледани предпоставките, при наличието на които се прилага чл.13, ал.3 във връзка с ал.6 от същата разпоредба. Указанието може да бъде намерено на интернет страницата на Националната агенция по приходите.
В случай, че са изпълнени условията на чл.13, ал.6 от закона, следва да начислите данък с протокол по реда на чл.117 от ЗДДС.
Ако не са изпълнени условията на чл.13, ал.6 във връзка с ал.3 от ЗДДС трябва да имате предвид следното:
Мястото на изпълнение при доставка на стоки се определя съгласно правилата на чл.17 от ЗДДС. Съгласно чл.17, ал.2 от закона, мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
В тази връзка, мястото на изпълнение на доставката в описания от Вас случай еместонахождението на стоката, преди започването на транспорта й,т.е в Испания.

Scroll to Top