прилагането на разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО) от ХХХХХХХХ, главен инспектор по приходите в отдел Услуги за клиента” при ТД на НАП ……., офис ……….

5-23-22-357/24.03.2014 г.
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика”е постъпило писмено запитване, относноприлагането на разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО) от ХХХХХХХХ, главен инспектор по приходите в отдел „Услуги за клиента” при ТД на НАП ……., офис …….
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Самоосигуряващото се лице ХХХХХХХХХХХе упражнявало дейност като едноличен търговец (ЕТ) с избран вид осигуряване за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, считано от 01.05.2005 г. до 16.04.2007 г. След прекъсването на тази дейност лицето е декларирало в компетентната ТД на НАП начало на дейност като собственик на еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) и избран вид осигуряване за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, считано от 16.04.2007 г. За периода от 01.01.2007 г. до 31.12.2007 г. лицето е внасяло авансови осигурителни вноски върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за 2007 г. в размер на 220,00 лв.
За 2007 г. ХХХХХХХХХХХ е подал годишна данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) с вх. №………/23.04.2008 г., в която в Приложение №2 е декларирало облагаем доход като едноличен търговец в размер на 11331,00 лв. Лицето не е декларирало доходи за полаган личен труд като собственик на ЕООД. В таблици1 и 2 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване (ДОО), допълнителното задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд (ДЗПО в УПФ) и здравноосигурителни вноски самоосигуряващото се лице е посочило:
-в колона 4 – избрания авансов осигурителен доход в размер на 220,00 лв. за м. 01-03.2007 г. и в размер на 99,00 лв. за м. 04.2007 г.;
-в колона 5.1- месечен доход в размер на 2838,00 лв. за м.01-03.2007 г. и в размер на 2817,00 лв. за м. 04.2007 г.
При заверка на осигурителния стаж контролните органи на Националния осигурителен институт (НОИ) определят осигурителен доход, върху който следва да се довнесат осигурителни вноски при годишно изравняване като разлика между получения месечен доход от трудова дейност като ЕТ за периода м.01-04.2007 г. (ограничен до максималния осигурителен доход) и авансовия осигурителен доход, внесен за същия период.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли в таблици 1 и 2 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски за ДОО и ДЗПО в УПФ и здравно осигуряване самоосигуряващото се лице дапосочи в колона 4 (независимо че лицето не е получило доходи за тази дейност) авансовите осигурителни вноски за периода 16.04.-31.12.2007 г.?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества.
Задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от КСО – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл.1, ал. 1 и ал. 2 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ) в редакцията в сила от 01.01.2007 г. до 31.12.2009 г.)
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и т. 2 от КСО са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО в редакцията в сила от 01.01.2007 г. до 31.12.2009 г.).
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по
чл. 6, ал. 7 от КСОсе определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“, в срока за подаване на декларацията (чл. 6, ал. 8 от КСО в редакцията в сила от 01.01.2007 г. до 31.12.2009 г.)
Собственици или съдружници в търговски дружества, които нямат деклариран доход за полаган личен трудв дружеството в декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ не определят окончателен размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО за тази дейност.
В указанията за попълване на таблица 1 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за 2007 г. е регламентирано, че се попълва само от лицата, получаващи доходи от дейност като: упражняващи свободна професия; занаятчийска дейност; еднолични търговци; собственици на ЕООД; съдружници в търговски дружества; физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, получили доходи от продажбата на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, както и работещи без трудови правоотношения (граждански договори) извън тази дейност.
Въз основа на изложеното, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход за периодите на упражняване на трудова дейност в това им качество и във връзка с реално получените доходи от съответната дейност в рамките на календарната година.
В конкретния случай таблица 1 и 2 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващото се лице ХХХХХХХХХХ е попълнена правилно с данни само за периода01.01.2007 г.- 15.04.2007 г. в колона 4 за направените авансови вноски и в колона 5.1 за получените доходи от дейност като ЕТ, ограничени в колона 7 до максималния месечен размер на осигурителниядоход за 2007 г. – 1400,00 лв., т.е. годишният осигурителен доход за лицето се определя като разлика между декларирания доход (но не повече от 1400,00 лв.месечно) и сбора от доходите, върху които са внесени авансово осигурителни вноски.
За периода16.04.2007 г. до 31.12.2007 г. в колона 4 не се попълва размера на авансово внесените осигурителни вноски като собственик на ЕООД, тъй като за тази дейност лицето няма декларирани в колона 5.2 възнаграждения и за същия период не определя окончателен размер на осигурителния доход. На основание чл. 9, ал. 1, т. 4 от КСО (редакция в сила от 01.01.2007 г.-31.12.2008 г.) за осигурителен стаж се зачита времето, за което са внесени дължимите осигурителни вноски от самоосигуряващите се лица, т. е. за същия период за осигурителен стаж се зачита времето, за което са внесени осигурителни вноски върху минималния осигурителен доход, определен със ЗБДОО за 2007 г. в размер на 220,00 лв.

Scroll to Top