53-02-470/08.10.2012 г.
ЗКПО, чл. 26, т. 1и т. 11
ЗКПО, чл. 15
ЗКПО, § 1, т. 5 от ДР
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-02-470/08.08.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Дружеството, на което сте управител, извършва счетоводното обслужване на „С” ООД, което е учредено през мес. юни 2012 г. и ще развива дейност, свързана с високите технологии. За реализирането на тази предимно международна дейност е необходимо да бъде назначен специалист по международен бизнес и право. За целта е сключен договор за придобиване на квалификация по чл. 229 от Кодекса на труда (КТ) със С. К.У. Г. /роден 1993 г./, който ще придобие бакалавърска степен по специалността Международен бизнес и право /International Business with Law/ в Европейска бизнес школа – Лондон /European Business School – London, UK/, с период на обучение 4 години /6 семестъра и 1 година специализация/. Университетът в края на обучението ще издаде международно акредитирана диплома с квалификация бакалавър международен бизнес. За семестриалните такси ще бъдат издавани фактури на името на „С” ООД.
Горепосочената квалификация ще допринесе за бизнеса на дружеството със следното: добрата репутация; експертизи по международно корпоративно право и по международни бизнес стандарти и практика, които дружеството ще използва при договаряне с международните си партньори и ще предлага като консултантска услуга.
Дружеството и обучаващия се С. Г. са „свързани лица” по смисъла на § 1, т.13 от ДР на ЗКПО.
Въввръзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Какви документи са необходими, за да се удостовери, че разходите, извършени при уславията на свързани лица по смисъла на § 1, т. 13 от ЗКПО не се отличават от разходите, извършени при независими субекти?
2. Какви документи са необходими, за да се удостовери, че въпросните разходи не представляват скрито разпределение на печалбата?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
По силата на чл. 229, ал. 1 от КТ работодателят може да сключи договор с лице, което постъпва в учебно заведение за придобиване на квалификация. Задълженията на работодателя са посочени в ал. 2 от същата норма – да осигурява на обучаващия се издръжка и други условия във връзка с обучението и след завършване на обучението да приеме обучаващия се на работа по придобитата квалификация за уговорения от страните срок, който не може да бъде по-дълъг от 6 години. На основание чл. 229, ал. 3 от КТ с договора по ал. 1 обучаващият се задължава: да завърши в срок обучението си по уговорената квалификация и да работи при работодателя в уговорения срок.
Когато работодател сключи договор с физическо лице по реда на Глава единадесета от КТ „Професионална квалификация” и при спазване на условията, определени в този нормативен акт, разходите, направени за сметка на работодателя във връзка с изпълнение предмета на договора, се третират като разходи за дейността и за данъчни цели с тях не се преобразува финансовия резултат в посока увеличение по реда на чл. 26, т. 1 от ЗКПО.
Необходимо условие за третирането на тези разходи като разходи за дейността е същите да бъдат документално обосновани съгласно изискванията на съответните нормативни актове. Ако отчетените разходи за обучение не са документално обосновани чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството (чл. 10, ал. 1 и ал. 3 от ЗКПО), с размера на тези разходи следва да се извърши увеличение на финансовия резултат по реда на чл. 26, т. 2 от с.з.
Доколкото разходите са извършени при условия на „Свързани лица” по смисъла на § 1, т.13 от ДР на ЗКПО (§ 1 от ДР на ДОПК) и бъде доказано, че се отличават от разходите, извършени при независими субекти, следва да се приложи Част първа, Глава четвърта на ЗКПО и финансовият резултат следва да се увеличи по реда на чл.15 от същия закон. Съгласно чл. 15 от ЗКПО когато свързани лица осъществяват търговските и финансовите си взаимоотношения при условия, които оказват влияние върху размера на данъчната основа, отличаващи се от условията между несвързани лица, данъчната основа се определя и се облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица. При приложението на посочената правна норма следва да се съобразява изискването за съпоставимост между контролираната сделка/взаимоотношение и тази към несвързани лица. За влияние върху размера на данъчната основа се приема, когато при равни други условия (съпоставимост), условията при взаимоотношенията между свързани лица се отличават от условията между несвързани лица.
Съгласно регламентираните в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) принципи за обективност и служебно начало, органите по приходите са длъжни да изяснят всички факти и обстоятелства от значение за установяване и събиране на данъчните задължения. С оглед правилата за доказване, регламентирани в глава осма от дял първи на ДОПК, лицата по собствена инициатива или при поискване са длъжни да предоставят всички документи, книжа и други носители на информация, която се отнася до техните права и задължения.
Разходите за издръжка на обучение могат да бъдат определени, съответно доказани като се използват източници на официална статистическа информация за периода на обучение в чуждата държава, а по отношение на семестриалните такси – информация от конкретното учебно заведение.
По втори въпрос
Във връзка с въпроса следва да имате предвид дефиницията на „Скрито разпределение на печалбата” (§ 1, т. 5 от ДР на ЗКПО), която включва сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на съдружниците или свързани с тях лица. Наличието на скрито разпределение на печалбата се третира като непризнат разход по реда на чл. 26, т. 11 от ЗКПО, като нарушение, наказуемо с имуществена санкция в размер 20 на сто от начисления разход, представляващ скрито разпределение на печалбата – чл. 267 от ЗКПО и се облага като дивидент – § 1, т. 4, буква „в” от ДР на с.з. и § 1, т. 5, буква „в” от ДР на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Разходите за обучение ще попаднат в хипотеза на скрито разпределение на печалба, ако договорът, сключен между дружеството и обучаващия се не може да се определи като договор за придобиване на квалификация по смисъла на чл. 229 от КТ или дружеството не осъществява дейност, съответно не отчита приходи, или бъде прекратено с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност преди да са изпълнени задълженията, визирани в чл. 229 от КТ, от страните по договора. Възможни са и други хипотези, които следва да бъдат преценявани конкретно.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.’