В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше запитване с вх. № 96-00-344/ 15.10.2015г. Изложената е следната фактическа обстановка:
Предстои преобразуване на дружеството по гл.16 от ТЗ чрез промяна на правната форма, като преобразуващото дружество се прекратява без ликвидация, като новоучреденото става негов универсален правоприемник.
Съгласно чл.107, т.4, буква „а“ от ЗДДС ще настъпи задължение за дерегистрация на ЕООД и спазване на съответните срокове за приключване на тази процедура. В чл.109, ал.6 от ЗДДС се уточнява, че датата на дерегистрация е датата на вписване в ТР на преобразуването. В законовия срок ще се извърши и регистрация на ЕАД – чл.132, ал.1 от ЗДДС.
Поставен е следният въпрос: Кое дружество ще подаде справка декларация по ДДС за периода преди датата на дерегистрация и от кое дружествоще се дължи или на кого ще се възстанови това ДДС.
След разглеждане на нормативната уредба,изразявам следното становище:
Преобразуването на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон /ТЗ/ не се разглежда като доставка по смисъла на ЗДДС. Аргумент за това е чл.10, ал.1, т.1 от ЗДДС, според който не е доставка на стока или услуга доставката към приобретателя от преобразуващия се в резултат на преобразуване на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон.
Съгласно разпоредбата на чл.10, ал.2 от ЗДДС, в такава хипотеза,лицето, което получава стоките или услугите, е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.
Съгласно чл.107, т.4, буква „а“ от ЗДДС, основание за задължителна дерегистрация е прекратяването на лицето в случаите на прекратяване на юридическо лице – търговец, със или без ликвидация.
Доколкото в случая при преобразуване чрез промяна на правната форма дружеството – ЕООД – се прекратява без ликвидация, същото подлежи на задължителна дерегистрация по ЗДДС.
В този случай, за него е налице задължение по чл.111, ал.3 от ЗДДС. Последният данъчен период за ЕООД-то е от първо число на месеца до датата на вписване на преобразуването в търговски регистър и за него следва да се подаде справка декларация и отчетни регистри по чл.124 от ЗДДС в срока по чл.125, ал.5 от с.з., т.е. до 14-то число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнася. При наличие на задължение по справката декларация, същото следва да се внесе в срока за подаване на същата.
Съгласно чл.111, ал.4 от ЗДДС, когато към датата на дерегистрация лицето е в процедура по приспадане по реда на чл. 92, се приема, че към тази дата двата едномесечни периода са изтекли.
В случай, че за ЕООД-то е възникнало ДДС за възстановяване и е налице хипотезата на чл.111, ал.4 от ЗДДС при дерегистрацията, доколкото ЕАД е правоприемник на всички права и задължения по този закон –чл.10, ал.2 от ЗДДС,същото ще има право на възстановяване.
Съгласно чл.132, ал.1 от ЗДДС, задължително се регистрира по този закон лице, което на основание чл.10, ал.1 придобие стоки и услуги от регистрирано лице. Съгласно разпоредбите на чл.132, ал.2 и ал.3 от закона регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация в 14-дневен срок от вписване на обстоятелството по чл.10, ал.1 в търговския регистър. Датата на регистрацията е датата на вписване на обстоятелството по
чл.10 от ЗДДС в търговския регистър.
Правоприемащото дружество – ЕАД ще подаде справка-декларация в срока по чл.125, ал.5 от закона за периода от датата на вписване на преобразуването до края на месеца, в който се вписва преобразуването и ще внесе дължимия данък, в случай, че има такъв по справка-декларация.
‘