Издаване на удостоверение за начислени и изплатени осигурителни вноски от работодател за наето от него лице – чужд гражданин

ДОПК – чл. 87, ал. 5;
КСО – чл. 5, ал. 4;
ЗДДФЛ – чл. 25, ал. 1, чл. 50, ал. 5
ОТНОСНО:Издаване на удостоверение за начислени и изплатени осигурителни вноски от работодател за наето от него лице – чужд гражданин
В Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” постъпи Ваше писмо, заведено с вх. № ……. от 20.01.2012 г., с което ни препращате писмено заявление от управителя на „Х” ООД с ЕИК по БУЛСТАТ 999999999 за издаване на удостоверение за начислени и изплатени осигурителни вноски от дружеството за чуждестранно физическо лице, наето по трудово правоотношение. В тази връзка, Ви уведомяваме за следното:
От постъпилото заявление не става напълно ясно за какво са необходими исканите данни. Посочено е единствено, че документът трябва да послужи пред данъчните власти в Република Италия. Може да се предположи, че поради синхронизирането на българското данъчно законодателство с европейското право, следствие от пълноправното членство на страната ни в Европейския съюз, гражданите на държавите-членки ползват аналогични права на местните физически лица в България, предвидени чл. 25, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/. Разпоредбата дава възможност при определяне на годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения от облагаемия доход, придобит от данъчно задълженото лице през данъчната година, да се приспаднат и внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице. От разпоредбата на чл. 50, ал. 5 от ЗДДФЛ следва, че за да упражнят това право местните физически лица следва да приложат към годишната данъчна декларация по ал. 1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава /чл. 50, ал. 5 от ЗДДФЛ/. Предвид основните функции и правомощия на Националната агенция за приходите, разписани в чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗНАП, да установява публичните вземания за данъци и задължителни осигурителни вноски по основание и по размер, издаването на искания документ е от компетентността на агенцията.
В Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ не са изброени конкретните видове актове, издавани от органите по приходите. На основание чл. 10, ал. 1, т. 5 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/ Изпълнителният директор на Националната агенция за приходите утвърждава методически указания и процедури за осъществяване на дейността на агенцията, задължителни за нейните служители. Във връзка с постъпилото искане за издаване на удостоверение за начислени и изплатени осигурителни вноски от осигурител за наето от него чуждестранно физическо лице, осигурявано по трудов договор, следва да отбележим, че в ДОПК не е предвиден изричен документ, с който да бъдат удостоверени исканите данни, както и няма утвърдена процедура по неговото издаване от Изпълнителния директор на НАП. В случая считаме, че по своето естество постъпилото заявление представлява искане за издаване на документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения, поради което са приложими разпоредбите за административното обслужване в чл. 88 – чл. 97 от ДОПК.
По отношение на съдържанието на документа и по-специално на данните, които трябва да се предоставят от Националната агенция за приходите, следва да се има предвид, че по силата на чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за:
1.осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване;
2.декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, “Учителския пенсионен фонд“, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
С декларацията по т. 1 /декларация образец № 1/ в информационната система на НАП постъпват персонални данни за осигурените лица, в т.ч. информация за начислените осигурителни вноски, които са за сметка на лицата. Данните, които постъпват от декларацията по т. 2 /декларация образец № 6/ в данъчно-осигурителните сметки на осигурителите, са за дължимите осигурителни вноски, вноските за фонд “ГВРС” и данък по ЗДДФЛ за съответния период, както и за датата, на която са станали изискуеми публичните задължения. Относно данните за платените осигурителни вноски информацията в Софтуера за управление на приходите /СУП/ е обобщена и се извлича от платежните документи за внесените задължителни осигурителни вноски общо от осигурителя за определен период, която също се отразява в данъчно-осигурителната сметка на задълженото лице. При съпоставяне на данните за дължимите осигурителни вноски за календарния месец от даден осигурител общо за всички осигурени лица на база подадените декларации образец № 1, с данните за дължимите осигурителни вноски от декларация образец № 6 и данните за платените осигурителни вноски от платежните нареждания/вносни бележки, може да се обоснове дали осигурителят е внесъл или не декларираните от него задължения. В този смисъл чл. 87, ал. 5 от ДОПК регламентира, че по искане на регистрираното лице органът по приходите предоставя информация за всички обстоятелства, отразени в сметката.

Scroll to Top