облагане на доходите от лихви по банкови сметки на физическо лице, съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

ЗДДФЛ – чл. 11, ал.1, т. 1 и 2;
ЗДДФЛ – чл. 11, ал. 5;
ЗДДФЛ – чл. 13, ал.1, т.8;
ЗДДФЛ – чл.38, ал. 13;
Относно: облагане на доходите от лихви по банкови сметки на физическо лице, съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В отговор на направено от Вас запитване,постъпило с вх. № … от 18.06.2013 год. при Дирекция ОДОП – …, Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие като физическо лице имате сключен договор за залог на вземания с „…” АД /Банката/. Залогът обезпечава всички вземания на Банката, произтичащи от издадена банкова гаранция, а именно сумата на гаранцията /главницата/, лихви, комисионни, такси и разноски. Залогът обезпечава посочените вземания до пълното им и окончателно погасяване.
Видно от приложения към запитването договор, Вие давате съгласието си Банката да задължи Ваша сметка, открита в същата банка с определена сума, която да се преведе по специална друга сметка до пълното изплащане на всички дължими по горепосочения договор за издаване на банкова гаранция суми. Вие, като залогодател не можете да се разпореждате с депозираните парични средства без предварително писмено съгласие на Банката. Съгласно договора, блокираната сума по специалната сметка ще се олихвява с годишна лихва в размер на 6 %, като Банката се задължава да заплати лихвата на залогодателя при освобождаване на депозираната сума от залог при условие, че Наредителят по банковата гаранция е заплатил всички свои задължения по договора за издаване на банковата гаранция. В случай, че банката плати по редовно предявен иск, горепосочената лихва няма да бъде начислена и изплатена на залогодателя.
Договорът за залог е в сила до пълното събиране на всички суми, дължими по договора за издаване на банкова гаранция, чието обезпечаване осигурява.
През месец май 2013 г. банковата гаранция е освободена и ежемесечно начисляваната лихва Ви е изплатена, като Банката устно Ви е уведомила, че ще удържи 10 % данък върху цялата изплатена лихва, тъй като откритата „специална сметка” се разглежда от банката като депозитна сметка и дата на изплащане на лихвата като дата на падеж на депозита.
Във връзка с горното поставяте въпроса дължите ли данък върху лихвата за целия период на договора за залог на вземания или върху лихвата само за периода от влизане на промяната в ЗДДФЛ за облагане на лихвите по депозитни сметки?
На база представената фактическа обстановка и недостатъчната информация относно видът на сметката, по която Ви е начислявана лихва, с оглед разпоредбите наЗДДФЛ,(ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 94/2012 г.) изразяваме следнотопринципно становище:
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 8 от ЗДДФЛ /в сила от 01.01.2013 г./, необлагаеми са доходите от лихви по банкови сметки, с изключение на лихвите по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. На основание чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по депозитни сметки в търговски банки. В § 1, т.58 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ е регламентирано, че депозитни сметки са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).
Според чл.11, ал.1, т.1 и т.2 от същия закон, доходът се смята запридобит на датата на плащането /при плащане в брой/ или на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода /при безналично плащане/. Съгласно разпоредбата на ал. 5 на горецитираната правна норма, при авансово изплащане на дохода по чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ, същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване.
Съгласно новата редакция на чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ данъчната основа е брутният размер на лихвите, с изключение на лихвите по чл. 38, ал. 13. Последната се облага с окончателен данък в размер на 10 на сто на основание чл. 46, ал. 1 от същия закон. Предвид разпоредбата на чл. 65, ал. 9 от ЗДДФЛ задължението за удържане и внасяне на данъка е на търговските банки и клонове на чуждестранни банки в страната.
На база представената фактическа обстановка, Вие придобивате дохода от лихви през 2013 г. – на датата на падежа на депозита. Следва да се отбележи, че към тази дата вече е действаща нормата на чл. 38, ал. 13, във връзка с чл. 11, ал. 1, т. 1 и т. 2и ал. 5 от ЗДДФЛ. В тази връзка, при условие, че банковата сметка, по която са депозирани Вашите средства е „депозитна сметка” по смисъла на ЗДДФЛ, Банката законосъобразно е обложила с окончателен данък брутната сума на целия доход от лихви по депозитната сметка.

Scroll to Top