ЗДДФЛ – чл. 29; чл. 26; чл. 55;
ТЗ – чл. 1
Относно: Данъчно облагане на доходи от услуги със селскостопанска техника
Във връзка с направеното от Вас запитване с писмо вх. № … от 22.05.2017 г. при Дирекция ОДОП …, Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка, Вие като физическо лице сте регистриран като земеделски стопанин и имате регистрация по ЗДДС. През 2016 година сте закупил селскостопанска техника, с която извършвате услуги по почистване и рекултивация на селскостопански земи на други контрагенти. Издавал сте фактури с начислен ДДС за извършената работа. Имате фактури за горива, резервни части и други свързани с тази дейност.
В годишната данъчна декларация сте посочили дохода от селскостопанската си дейност в Приложение № 3 към ГДД , с 60 % нормативно признати разходи, а дохода от допълнителната дейност сте декларирали в Приложение № 3 към ГДД с 40 % нормативно признати разходи. Предвид извършените в повече разходи, оправдани с документи, задавате въпрос дали не следва допълнителната дейност да се декларира в Приложение № 2 към годишната декларация като доход на едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ. Следва ли да коригирате подадената от Вас годишна данъчна декларация за 2016 година?
Съгласно представената фактическа обстановка в запитването селскостопанските услуги, които извършвате към други контрагенти не са пряко свързани с дейността Ви като земеделски стопанин за производство на непреработена растителна и животинска продукция.
Ако услугите, които извършвате със селскостопанска техника имат случаен, несистематичен характер, т.е. ако не се осъществяват по занятие, доходите – възнагражденията за тези услуги, следва да се облагат по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, доколкото дейността не може да се определи като дейност на предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин.
На основание чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на лицата, придобили възнаграждения по извънтрудови правоотношения се формира като придобитият доход се намали с 25% разходи за дейността. Предвид на това, доходът от услугите със земеделска техника е погрешно деклариран от Вас с ползването на 40 % нормативно признат разход.
Нормата на чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ регламентира, че лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.Алинея 6 на чл. 43 от ЗДДФЛ определя, че когато лицето, придобиващо дохода е самоосигуряващо се и е декларирало това обстоятелство пред платеца на дохода, размерът на данъка се определя и данъкът се внася от лицето, придобило дохода. Съгласно чл. 55, ал. 2 от ЗДДФЛ, авансовият данък подлежи на деклариране с декларация по чл. 55, ал. 1 от закона, която се подавав срок до края на месеца, следващтримесечието на придобиване на дохода,като за четвърто тримесечие не се подава декларация. Размерът на данъка се определя и данъкът се внася от физическото лице. Този доход се декларира в Приложение № 3 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, с код 307 „доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения“.
Относно въпроса дали можете да облагате тази дейност като ЕТ, следва да имате предвид, чеако извършвате посочените от Вас услуги регулярно и по занятие като търговец, същите ще подлежат на облагане по общия ред на Раздел II от глава пета на ЗДДФЛ. В случай, че не сте вписан в търговския регистър, следва да имате предвид, че извършването на дейност /услуги/ по занятие, т.е. когато няма инцидентен характер, попада в обхвата на сделките, визирани в чл. 1, ал. 1 от Търговския закон /ТЗ/. Съгласно чл. 286, ал. 2 от ТЗ, търговски са сделките по чл. 1, ал. 1 от закона, независимо от качеството на лицата, които ги извършват. В ТЗ не са посочени изрични критерии, според които да се определи дали една дейност се извършва по занятие. Относно понятието „дейност по занятие“ в правната теория се счита, че това е дейност като постоянна работа, която не е свързана с единични сделки, която няма случаен характер, чиято цел е създаване на постоянен доход. Във възприетата до сега практика на ВАС като критерий за определяне на една дейност като такава по занятие също се посочва системното й осъществяване с цел извличане на печалба в свой частен интерес (Решение на ВАС № 7301 от 23.05.2012 г. по а.дИзх. № 1394 от 2012 г., Решение на ВАС № 5935 от 26.04.2013 г. по а.дИзх. № 7552 от2012 г. и др.).
В случай, чеупражнявате дейността си като едноличен търговец, доходите от дейността следва да се декларират в Приложение № 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) данъчна печалба, поради което при този ред на облагане физическите лица следва да прилагат Закона за счетоводството (ЗСч).
Тази хипотеза е заложена и в разпоредбите на ЗДДФЛ за целите на данъчното облагане. По силата на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ, по реда, предвиден за облагането на доходите от стопанска дейност като едноличен търговец, се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец.
На основание чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното и подоходно облагане данъчна печалба. Размерът на данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя, като годишната данъчна основа по чл. 28 се умножи по данъчна ставка 15 на сто (чл. 48, ал. 2 от ЗДДФЛ).
Следва да имате предвид, че ако продължавате да извършвате дейността си като едноличен търговец, следва да предприемете необходимите действия за вписване като такъв в Търговския регистър. След което ще следва да облагате всичките си доходи от стопанска дейност /вкл. от производство на селскостопанска продукция/ като търговец. ‘