Данъчно третиране на получена финансова помощ

ЗДДФЛ – чл.12, ал. 1;
ЗДДФЛ – чл. 11, ал. 1;
ЗДДФЛ – чл.29, чл.30;
ЗДДФЛ – § 15 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ
ЗДДФЛ § 18 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ
ЗДДФЛ § 58 от ПЗР на ЗИДЗДДС
ОТНОСНО: Данъчно третиране на получена финансова помощ
Във връзка с направеното от Вас запитване с писмо вх.№ … от 31.07.2013 г. при Дирекция ОДОП …, Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка имате сключен договор на 24.07.2009 г. за отпускане на финансова помощ по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. Съгласно договора сумите се изплащат на два транша.
Задавате въпрос: как следва тези суми да бъдат отразени в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Към писмото си прилагате копие от сключения договор, но не сте уточнили кога и дали сте получили финансовата помощ,поради което отговаряме принципно на поставения въпрос, съгласно действащото законодателство.
Съгласно чл. 6, т.1 от Наредба № 9 от 03.04.2008г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка «Създаване на стопанства на млади фермери» по програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013г. /обн.ДВ бр.42/2008г., посл.изм. и доп. ДВ бр.44/17.05.2013 г./,първото плащане на помощта се извършва след одобрение на заявлението за подпомагане.
Нормата на чл. 21, ал.2 от същата Наредба регламентира, че в срок до 15 работни дни от получаване на писмено уведомление за одобрение на проекта кандидатът следва да подпише договор за отпускане на финансовата помощ.
На основание чл. 23 от Наредбата в срок до два месеца от сключване на договора по чл. 21, ал. 2,Разплащателната агенция изплаща финансовата помощ по чл. 6, т. 1.
По смисъла на чл.2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранни физически лица, т.е. в т.ч. попадат и субсидиите, и безвъзмездно предоставените помощи.
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
На основание на цитираните правни норми, получените финансирания се третират за данъчни цели като облагаем доход.
Съгласно чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане.
С § 15 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ /Обн.ДВ бр.19 от 2011г./ е създаден преходен режим, съгласно който доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2010 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл.50 за 2010 г., като в Приложение 3 и 3а, Част 1, Таблица 1 се посочват с код 10.
С § 18 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ /Обн.ДВ бр.99 от 2011г./ е създаден преходен режим, съгласно който доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2011 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 за съответната година.
С § 58 от ПЗР на ЗИДЗДДС /Обн.ДВ бр.94 от 2012 г./ е създаден преходен режим, съгласно който доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2012 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2012 г.
Тези разпоредби са приложими само за случаите, в които лицата е трябвало да получат въпросните субсидии или друг вид подпомагане през 2009 г., но по независещи от тях причини сумите са получени през 2010 г., респективно през 2011 г. и 2012 г.
Следователно в изпълнение на цитираните по-горе нормативни разпоредби и според изложените от Вас факти и обстоятелства първото плащане по договора в размер на … лв. е следвало да Ви бъде изплатено до 24.09.2009г., т.е. е приложима една от посочените по-горе разпоредби на ЗДДФЛ и сумата не се включва в облагаемия доход, но следва да се декларира в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 6, т.2 от Наредба № 9 от 03.04.2008г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка «Създаване на стопанства на млади фермери» по програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013г. /обн.ДВ бр.42/2008г., посл.изм. и доп. ДВ бр.44/17.05.2013 г./,второто плащане за определена икономическа единица увеличение спрямо първоначалното състояние на земеделското стопанство след проверка за изпълнението на бизнес плана на младия фермер се превеждат след края на третата или четвъртата година от датата на сключване на договора за отпускане на финансовата помощ по чл. 21, ал. 2 от наредбата.
Тъй като в случая второто плащане не е дължимо за 2009 г. или за предходни години, то не са приложими преходните разпоредби, посочени по-горе.
При тези условия, за физически лица, които са регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, но не са ЕТ и субсидията е свързана с производството на непреработени продукти от селско стопанство, облаганетосе извършва по реда на чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ. На основание на чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, регистрирани са като земеделски производители или тютюнопроизводители, за производството на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на производството на декоративна растителност, се определя, като придобитите през годината доходи, в т.ч. и субсидии, свързани с тях, се намали с разходи в размер 60 на сто.
В тези случаи получената субсидия заедно с реализираните доходи от дейността се декларира в Приложение № 3, таблица 1 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за съответната година. Съгласно чл. 30 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
Ако субсидията е получена за дейността по производство на преработени продукти от селското стопанство /включително от продажба на произведена декоративна растителност/, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл.29, ал. 1, т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ. В този случай облагаемият доход се определя като придобитият доход, в т.ч. и получената субсидия се намаляват с 40 на сто разходи за дейността. Получените доходи, заедно със субсидиите се декларират в таблица 2 от Приложение № 3 на годишната данъчна декларация.

Оценете статията

Вашият коментар