ЗОДФЛ, чл.6,ЗОДФЛ, чл.8,ЗОДФЛ, чл.10,ЗОДФЛ, чл.12, aл. 1, т. 9,ЗОДФЛ, чл.40,ЗОДФЛ, чл.26, т. 7,ЗОДФЛ, чл.16,ЗЗО, чл.33, т. 3

Изх. № …
До
София ….…

Уважаеми г-н …,
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено при нас свх. № 33-00-155 от 27.02.2006 г.,изразявам следното становище:
Видно от писмото Ви, Института по паралелна обработка на информацията към БАН е изпълнител по международен проект финансиран от Шеста рамкова програма на ЕО за научни изследвания, като целта на проекта е обучение на млади учени в областта на информационните технологии. Във връзка с изпълнението на проекта, института изплаща възнаграждения за изнесени лекции на чуждестранни професори, които пребивават в страната до една седмица, както и стипендии на млади учени докторанти – чуждестранни лица пребиваващи в страната до три месеца. Въпросът, който поставяте е свързан с данъчното облагане и осигуряване на гореизброените лица. Във връзка с така изложената фактическа обстановка Ви уведомявам следното:
І. По отношение на данъчното облагане.
За данъчното облагане на дадено физическо лице през определена данъчна година съществено и определящо е квалифицирането му като местно или чуждестранно лице.
По смисъла на чл. 6 от Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) местни физически лица, без оглед на тяхното гражданство, са лицата:
– чието постоянно местоживеене е в България;
– които пребивават в България повече от 183 дни през всеки 365-дневен период, като в този случай физическото лице се счита за местно през годината, в която пребиваването му надхвърли 183 дни.
Като местни физически лица се третират и лица – чужди граждани, които пребивават в България единствено с цел обучение или лечение, когато получат статут на постоянно пребиваващи или продължат срока на пребиваването си след завършване на обучението, което произтича от разпоредбата на чл. 8, ал. 5 от ЗОДФЛ.
По метода на изключване чуждестранни физически лица са лицата, които не са местни по смисъла на чл. 6 от ЗОДФЛ (чл. 7 от закона), като тези лица са данъчно задължени само за доходите си от източници в България (чл. 8, ал. 3 от ЗОДФЛ).
По отношение на стипендиите, които изплащате на докторантите е необходимо да имате предвид, че съгласно ЗОДФЛ и по специално разпоредбата на чл. 10, т. 18 от закона, на облагане подлежат доходите, които не са определени като необлагаеми или не са освободени от облагане по закон, а именно като необлагаеми в чл. 12, ал. 1, т. 9 от ЗОДФЛ са посочени само стипендиите в полза на местни физически лица за обучение в страната и чужбина. Доколкото в цитираната разпоредба законодателят изрично е визирал само местните физически лица, то стипендиите, изплатени от източник в България в полза на чуждестранни физически лица подлежат на данъчно облагане. Облагането е с окончателен данък по реда на чл. 40 във връзка с чл. 26, т. 7 от ЗОДФЛ.
По отношение на възнагражденията, които изплащате на чуждестранните професори за изнесените от тях лекции във връзка с международния проект за научни изследвания считам, че същите подлежат на облагане по реда на чл. 40 във връзка с чл. 26, т. 10 от ЗОДФЛ като възнаграждения за лично извършена дейност на територията на страната от чуждестранни физически лица – дейци на науката.
Предвид гореизложеното, от изключителна важност от гледна точка на данъчното облагане е да имате предвид, че разпоредбата на чл. 16, ал. 1 от ЗОДФЛ регламентира приоритетно прилагане пред вътрешното ни данъчно законодателство на спогодбите и другите международни договори за избягване на двойното данъчно облагане, ратифицирани от Република България, обнародвани и влезли в сила, когато в тях се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на ЗОДФЛ. Ако със страната, от която е конкретното физическо лице, РБългария има сключена Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО), същото следва да докаже основание за прилагането й по реда на раздел ІІІ от глава шестнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. При наличие на основание за прилагане на СИДДО и в зависимост от конкретните й разпоредби, лицето може да бъде освободено от данъчно облагане по реда на ЗОДФЛ.
ІІ. По отношение на дължимите задължителни осигурителни вноски.
Получените стипендии от докторантите имат характер на парично подпомагане и върху тях не се дължат задължителни осигурителни вноски за социално осигуряване, съгласно Решение № 5 на Конституционния съд на Република България от 2000 г. за отмяна на точка 3, ал. 3, чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване.
 
Върху размера на пътни, дневни и квартирни пари, при командировка не се начисляват и внасят осигурителни вноски (чл. 1 ал. 7, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане).
Задължителни осигурителни вноски се дължат върху, изплатените от Института по паралелна обработка на информацията възнаграждения за изнасяне на лекциите, в съответствие с условията и размерите, определени в Кодекса за социално осигуряване.
 
В случай, че чуждестранните докторанти и професори не пребивават дългосрочно в Република България, не следва да бъдат задължителноздравно осигурени в Националната здравноосигурителна каса (чл. 33, т. 3 от Закона за здравното осигуряване).
Докторантите – чужди граждани, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна, следва да се осигуряват от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване, по условията и реда на Закона за здравното осигуряване.
 
С уважение,
Стоян Марков,
Зам. изп. директор на НАП

Scroll to Top