компетентния орган за издаване на заповеди за възлагане на ревизии в производствата по установяване на местни данъци, Ви уведомяваме:

Изх. № 08-14-5
София 15.12.2006
ДО
ОБЩИНА
………………
Уважаеми г-н ………..,
В отговор на въпросите, които поставяте относно компетентния орган за издаване на заповеди за възлагане на ревизии в производствата по установяване на местни данъци, Ви уведомяваме:
1.Чл. 112, ал. 2 ДОПК дефинира органите, които могат да възлагат ревизии. Това са:
– орган по приходите, определен от териториалния директор на компетентната териториална дирекция;
– изпълнителния директор на НАП или определен от него заместник изпълнителен директор – за всяко лице и за всички видове задължения и отговорности за данъци и задължителни осигурителни вноски.
По силата на чл. 4, ал. 5 ЗМДТ ръководителят на звеното за местни приходи в съответната община упражнява правомощията на териториален директор на НАП, следователно ревизии могат да се възлагат от служител на общината, определен от ръководителя на звеното за местни приходи. Правомощията на териториалния директор са ясно дефинирани в чл. 11 ЗНАП и конкретно в този аспект се изразяват в организацията и ръководството на възлагането и провеждането на ревизии /чл. 11, ал. 1, т. 4/. Според принципа на самостоятелност в административното право по-горестоящ орган не може да изземва за решаване въпрос от компетентността на по-низшестоящ орган, освен ако това е предвидено със закон /чл.10, ал. 1 АПК/.ДОПК не предвижда такава възможност.
ЗМДТ не съдържа изрична разпоредба, по силата на която на кмета на общината се възлагат правомощия на изпълнителния директор наНАП по чл. 112, ал. 2 ДОПК. В същото време кметът на общината упражнява правата и задълженията на решаващ орган по чл. 152, ал. 2 ДОПК, което означава, че той се произнася по жалбите срещу ревизионни и други актове, за които законът е предвидил същия административен ред на обжалване. Заповедта за възлагане на ревизия подлежи на обжалване заедно с ревизионния акт /чл. 113, ал. 4 ДОПК/. Ако допуснем,че независимо от липсата на изрична разпоредба, кметът на общината може да възлага ревизии по местни данъци, бихме се изправили пред ситуация, при която решаващият орган би се произнeсъл относно законосъобразността на акт, издаден от самия него, което е недопустимо. Поради тази причина до намиране на друго нормативно решение кметът на общината не следва да възлага ревизии.
2. Както правилно сте отбелязали в писмото, ЗМДТ не предоставя правомощия на публични изпълнители на служителите на общините, администриращи местни данъци, в резултат на което те не могат да налагат обезпечителни мерки, включително предварителни.
3. В случаите по чл. 184, ал. 1, т. 1 ДОПК разрешения за отсрочване и разсрочване се издават от ръководителя на звеното за местни приходи – за задължения за местни данъци общо в размер до 100 000 лв. и при условие, че отсрочването или разсрочването се иска до една година от датата на издаване на разрешението.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОРНА НАП:
/М. МУРГИНА/

Scroll to Top