Изх. № 37-00-102
Дата: 24.06. 2015 год.
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 1;
КСО. Чл. 9, ал. 3, т. 2;
НЕВДПОВ, чл. 4а;
ДОПК, чл. 72, ал. 1;
ДОПК, чл. 74;
ДОПК, чл. 75.
Относно: прилагане разпоредбите на осигурителното законодателство за периодите по чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО)
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …………,
По повод на запитването Ви, постъпило вна НАП и заведено с вх. №37-00-102/2015 г., изразяваме следното становище:
На основание чл. 4а от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) за периодите по чл. 9, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО лицето представя пред осигурителя/работодателя декларация за месечния размер на осигурителния доход, върху който е било осигурявано, или декларира обстоятелството, че не е било осигурявано.
С оглед точното и коректно определяне на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски за периода на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, лицата са задължени да декларират пред осигурителя месечния размер на осигурителния доход, върху който са били осигурявани, или обстоятелството, че не са били осигурявани). Без наличието на такава информация осигурителят не би могъл да знае дали лицето е било осигурявано за тези периоди и съответно да определи точно размера на дължимите от него осигурителни вноски, които следва да внесе за това лице.
От разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО следва, че за времето на оставане без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, в случаите, когато лицето не е било осигурявано или е осигурявано върху доход, който е в по-малък размер от последното брутно възнаграждение, осигурителят е задължен да внесе полагащите се осигурителни вноски за това лице. По силата на цитираната разпоредба осигурителните вноски са дължими, без оглед на това, дали осигуреното лице е изпълнило задължението си за деклариране на обстоятелствата по чл. 4а от НЕВДПОВ. Ето защо, осигурителят е длъжен да внесе осигурителни вноски за времето, през което лицето е било без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, дори и в случаите, когато то не е изпълнило задължението си за деклариране на обстоятелствата по чл. 4а от НЕВДПОВ.
По отношение възможността ТД на НАП …. да предостави данни за осигуряването на лицето през периода на незаконното уволнение, следва да се има предвид, че обхватът на данъчно-осигурителната информация е определен в чл. 72, ал. 1 от ДОПК, а основанията за разкриване на данъчната и осигурителна информация се съдържат в разпоредбите на чл. 74 и 75 от ДОПК. Данни, съставляващи данъчна и осигурителна информация, могат да се разкриват само по определени условия и ред, на определени задължени лица и субекти. Към постъпило писмено искане за разкриване на осигурителна информация в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите следва да се приложи съгласие на задълженото лице, за което се отнасят данните (чл. 74, ал. 2, т. 1 от ДОПК). Наличието на писменото съгласие на задължените лица, за които се отнасят сведенията, освобождава органите и служителите на приходната администрация от отговорността за неправомерно разкриване на сведения, съставляващи данъчна и осигурителна информация.
/БОЙКО АТАНАСОВ/’