инимален осигурителен доход за работници и служители, които работят в специализирано предприятие на хората с увреждания по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания.

Изх. № 26-М-272
Дата: 08.10.2015 год.
КСО, чл. 5, ал. 4, т. 1;
КСО, чл. 6, ал. 2;
КСО, чл. 6, ал. 3;
ЗБДОО, чл. 8, ал. 1, т. 1;
НЕВДОВ, чл. 1, ал. 2.
ОТНОСНО:минимален осигурителен доход за работници и служители, които работят в специализирано предприятие на хората с увреждания по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания.
По повод на запитването Ви, постъпило вна НАП и заведено с вх. № 26-М-272/24.09.2015 г., Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:
1. максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2. минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица;
3. основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
В приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от Закона забюджета на държавното обществено осигуряване за 2015г. са определени минимални месечни размери на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии.
Размерите на минималния осигурителен доход по икономически дейности и квалификационни групи професии по своята същност нямат характер на работна заплата. Тези минимални равнища представляват необходимия минимален осигурителен доход, върху който се дължат задължителните осигурителни вноски.
На основание чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основните икономически дейности и квалификационни групи професии, а за осигурените лица, за които не е определен минимален осигурителен доход – минималната месечна работна заплата за страната, и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Съгласно т. 2 от забележките в Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от Закона за бюджета на ДОО (ЗБДОО) минималният осигурителен доход за работниците и служителите, които работят в специализирани предприятия, трудово-лечебните бази и кооперациите на хората с увреждания, съгласно Закона за интеграция на хората с увреждания, се определя в размер 50 на сто от минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професия. Разпоредбата касае всички работници и служители, без значение дали са с увреждания, в специализираните предприятия и кооперации на хората с увреждания.
Елементите на осигурителния доход са определени в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДОВ/. В чл. 1, ал. 2 от НЕВДОВ е указано, че осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения, се внасят върху получените, начислените и неизплатени трудови възнаграждения или неначислените възнаграждения, включително възнагражденията за отпуските по чл. 155-157, 159, 161, 162, 166, 168 – 170 и 319 от Кодекса на труда, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Предвид цитираните разпоредби, когато получаваното месечно брутно трудово възнаграждение от работник или служител в специализирано предприятие или кооперация на хората с увреждания е по-малко от 50 на сто от минималния осигурителен доход по основната икономическа дейност на осигурителя и групата (класа) професии, към която се отнася заеманата длъжност, при определянето наминималния месечен осигурителен доход се прилага т. 2 от забележките в Приложение № 1 от ЗБДОО. В случаите, когато месечното възнаграждение е по-голямо от този минимален месечен осигурителен доход за съответната длъжност, задължителните осигурителни вноски се дължат върху полученото, включително начисленото и неизплатено, или неначисленото месечно възнаграждение.
Съгласно чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО осигурителите представят данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване и дните в осигуряване – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. На основание чл. 5, ал. 6 от КСО съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации се определят с издадената от министъра на финансите Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.
В Декларация образец № 1 за осигурените лица, които работят в специализирани предприятия, кооперации и цехове, съгласно Закона за интеграция на хората с увреждания, е предвиден специален код за попълване в полето на т. 12 „Вид осигурен”- код 26.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/
За приключване! В и О!’

Оценете статията

Вашият коментар