Решение №243 от 5.6.2009 по нак. дело №230/230 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

 
 
                                 Р Е Ш Е Н И Е
                                
                                 № 243
 
         София, 05 юни 2009година
 
 
 
                 В ИМЕТО НА НАРОДА
 
 
            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на 11 май  две хиляди и девета година, в състав:
 
 
                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА  ВЕЛИЧКОВА
                                             ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА
                                                                    БЛАГА ИВАНОВА
                                                                    
                                                                        
 
при участието на секретаря:Румяна Виденова
и в присъствието на прокурора:Николай Любенов
изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова
касационно нох.дело №230 по описа за 2009 година
 
 
Производството е за възобновяване на чнд№354/2007 г. на Районен съд гр. П.,образувано по искане на Главния прокурор на РБ.
В искането ,което се поддържа в съдебно заседание от представителят на Върховната касационна прокуратура ,е направено оплакване за нарушение на материалния закон при групиране на наказания.
Осъдения Г. К. К. ,не е взел становище по искането.
Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази подробно мотивираното искане и за да се произнесе взе предвид следното:
С протоколно определение от 1.10.2008 г. постановено по чнд. №354/2007 г. по описа на Районен съд гр. П., са били групирани наказанията определени на осъдения Г. К. , общо по четиринадесет влезли в сила присъди и решения,като Съда е формирал две групи съвкупности –първата от четири присъди ,а втората от две и за двете съвкупности наказанието е определено от по една година лишаване от свобода ,изтърпяването на които на основание чл.25 ал.2 НК е приспаднато изцяло.
Към първата съвкупност са присъединени наказанията по нохд. №2225/2003 г.,нохд. №1020/2003 г. и нохд. №214/2004 г.,които са глоби.
Към най-тежкото определено наказание/не е посочено коя съвкупност/ са присъединени и наказанията по още пет дела ,по които К. е освободен от наказателна отговорност на основание чл.78 А НК ,с налагане на административно наказание глоба.
ПО ИСКАНЕТО на Главния прокурор на РБ за възобновяване на производството :
Основния довод в искането е за нарушение на закона.
Претендира се ,че по едно от осъжданията наложеното наказание е лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца,а най тежкото определено при групиране на наказанията е от една година . Възразява се и против включването в съвкупността на административни наказания и на присъединяване на наказания глоба към съвкупност ,в която не са включени.
Искането на Главния прокурор е основателно.
Неправилното приложение на материалния закон,произтича от съществени процесуални нарушения –липсата на мотиви в атакуваното определение,вида на акта – протоколно определение,противоречие между “обстоятелствена част “ и диспозитив на определението.
На първо място ,акта с който Съда се произнася в производство по приложението на чл.25 НК вр. с чл.23 НК е определение по смисъла на чл.32 т.3 НПК,но не протоколно а такова каквото Съда постановява по особените производства по Глава тридесет и пета НПК.
На второ, за да постанови групирането на наказанията по четиринадесет влезли в сила присъди и решения Районния съд в гр. П. се е задоволил да изброи номерата на делата,датата на извършване на престъпленията и от кога съответния акт е в сила. Липсват мотиви ,за кои от престъпленията и съответните им наказания, са налице законните предпоставки на чл.25ал.1НК вр. с чл.23 ал.1 и 3 НК,липсват мотиви и защо са обособени две съвкупности,без мотиви е и защо административни наказания по чл.78 А НК са включени в съвкупностите ,а наложените глоби са присъединени към една от тях. Ако беше мотивирал постановения съдебен акт Съда би видял ,че по чл.25 ал.1 НК вр. с чл.23 ал.1 и 3 НК се групират наказания предвидени в общата част на наказателния кодекс,а не административни наказания ,които се подчиняват на реда по ЗАНН,по силата на който всички наказания глоба се изпълняват /дължат / отделно.
Постановения съдебен акт би бил нищожен,ако имаше такова понятие в наказателния процес.
По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира постановеното определение в нарушение на закона ,а искането на Главния прокурор на РБ основателно.
Ето защо и на основание чл.425 ал1т.1 НПК Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение
 
 
 
Р Е Ш И :
 
 
ОТМЕНЯВА по реда на възобновяването определение по нчд. №354/2007 г. на Районен съд гр. П. и връща делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :

Scroll to Top