Изх. №24-34-428
Дата: 14.03.2008 год.
относно: начисляване на данък на основание чл.163а от ЗДДС
Във Ваше писмено запитване до Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението“
-гр………… , препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх.№ 24-33-428 от 22.10.2007 г., е
изложена следната фактическа обстановка;
Дружество, регистрирано по ЗДДС продава дървени изрезки и трици, получени в резултат на дърводобива в дървообработващия си цех. Някои от клиентите на дружеството преработват същите във вид на талаш за отопление или ги използват за производство на плоскости. Една част от клиентите на изрезките и триците ги третират като отпадък, поради което попълват протоколи на основание чл. 163а, ал.2 от ЗДДС.
Въпросите са: Изрезките и триците от дърводобивната и преработващата промишленост третират ли се като отпадък, съгласно приложение № 2 от ЗДДС? При продажбата следва ли да се начислява данък?
На основание чл. 10, ал. 1. т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по направеното запитване изразявам следното становище:
По смисъла на пар.1 от Закона за управление на отпадъците, ,,отпадък“ е вещество, предмет или част от предмет, получени в процеса на производство, от които притежателят се освобождава или възнамерява да се освободи, или е длъжен да се освободи. Тъй като в отправеното ни запитване е посочено, че въпросите дървени изрезки и трици са от дърводобива и дьрвопреработващия цех на фирмата – доставчик, т.е. същите са образувани от неговата промишлена дейност, считаме, че те представляват производствени отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците на основание параграф 1, т.З от Допълнителните разпоредби на същия.
При доставката на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на ЗУО, както и при доставката на услуги по техния добив, обработка и преработка са приложими разпоредбите на глава деветнадесета „а“ от ЗДДС.
Схемата за т. нар. „обратно начисляване“ на данъка регламентира задължение за получателя по доставката на такива стоки или услуги, регистрирано по ЗДДС лице, да начисли данъка при придобиването им, независимо от обстоятелството, дали доставчикът му е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. съгласно чл.82, ал.5 от ЗДДС. Регистрираното лице
-получателпо доставката на основание чл. 117, ал.1. т.1 от ЗДДС задължително издава
протокол. В случая регистрираното лице, за което данъкът е станал изискуем начислява същия
по реда на чл.86, ал.1 от ЗДДС.
Доставчикът следва да документира продажбата с издаването на фактура, в която не се начислява данък, предвид разпоредбите на чл.163а, ал.2 от ЗДДС. Данъкът при тези доставки е изискуем от получателя – регистрирано по този закон лице.
Единствено в случаите, в които получателят по доставката не е регистрирано по ЗДДС лице, данъкът върху добавената стойност е изискуем от доставчика, съгласно разпоредбите на чл.82, ал.1 на закона. В този случай, на основание чл.86, ал.1 от ЗДДС, доставчикът следва да начисли данък като издаде данъчен документ – фактура, като посочи данъка на отделен ред, включи размера на данъка при определянето на резултата за съответния данъчен период в справка – декларация по чл.125 от същия нормативен акт и посочи документа в дневника си за продажби за същия този данъчен период.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’