въвеждане и фискализиране на системата за електронно таксуване:

Изх. №26-Е-97
Дата:04.11.2009 год.
Наредба Н-18/2006 г., чл. 10, ал. 1, т. 3;
Наредба Н-18/2006 г., чл. 10, ал. 8, т. 2;
Наредба Н-18/2006 г., чл. 53 до 58а.
Във връзка с постъпило запитване от ръководеното от Вас дружество “……………….“ ЕАД, заведено с вх. № 26-Е-97/06.10.2009г. в ЦУ на НАП, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите правя следните разяснения:
Съгласно българското законодателство всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта (чл.118, ал.1 от ЗДДС).
Търговски обект, по смисъла на § 1, т.41 от допълнителните разпоредби на ЗДДС е всяко място, помещение или съоръжение на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, седалище, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106/2006г„ изм. бр.7/2007г., бр.79/2007г, бр.77/2009г)..
От писмото Ви е видно, че дружеството Ви има намерения да внедри система за електронно таксуване, състояща се от терминали за отчитане на продажбите (бордови компютър) и главна система (сървър), свързани помежду си посредством GPRS връзка. Терминалите имат вградени принтери.
Вие поставяте следните въпроси относно въвеждане и фискализиране на системата за електронно таксуване:
Въпрос 1:
На какви условия трябва да отговаря системата за да бъде регистрирана като локална мрежа от фискализирани терминали?
Според изложената в писмото Ви фактическа обстановка описаната от Вас система се покрива с дефинираната в Приложение № 2, раздел III фискализирана компютърна мрежа. Специфичните изисквания към такава мрежа са:
-да има в точките на извършване на продажбите фискализирани терминали с възможност за
управление на буквено-цифрово печатащо устройство и управление на запис на данни във ФП
според изискванията на тази наредба;
-всички продажби да се регистрират само чрез фискализирани терминали.
Такава мрежа се изпитва функционално на мястото на експлоатация, като се доказва изискването регистрация на продажби да се извършва само чрез фискализирани терминали от одобрен и разрешен за разпространение в България тип. За да се изпълни това изискване може да се избере едно от следните две решения:
-в терминала за отчитане на продажбите да бъде вградено фискално устройство от одобрен
за България тип, което да се използва за печат на документа за таксуване и натрупване на
оборотите във ФП. Към момента има голям брой одобрени модели фискални устройства, в т.ч.
има и такива предназначени за вграждане;
-производителят на системата да монтира фискална памет и да разработи софтуер за
функциониране на терминала, в т.ч. управлението на вградения принтер и фискалната памет, в
съответствие с българското законодателство, след което да премине процедурата по неговото
одобряване по реда на Наредба № Н-18/2006 г.
Въпрос 2
Имайки предвид, че терминалите нямат 2-ра лента (по подобие на касов апарат) на какви условия за съхранение и пренос на данни към НАП трябва да отговарят?
При устройства с фискална памет работещи с една лента, печатащото устройство трябва да отговаря на техническите и функционални изисквания за работа с електронна контролна лента (ЕКЛ). Обръщам внимание, че работата с ЕКЛ е различна от използването на контролна лента на електронен носител (КЛЕН). КЛЕН е разрешена само за случаите на работа интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (ИАСУТД).
Въпрос 3
Какво представлява “Ръководството за органа на НАП“ от Наредба№Н-18/2006г.?
Това е документ, съдържащ общи данни (технически характеристики на устройството/системата), функционални възможности и начин за реализацията им, съдържание на отчетите и начин за пускането им. В общия случай Ръководството за органа на НАП се изготвя като от Инструкцията за експлоатация се отдели тази част, която дава необходимата информация на органите на НАП за осъществяване на контрол.
Въпрос 4
Може ли да регистрираме устройствата като ФУ или локална мрежа от фискализирани терминали, след което на по-късен етап, когато отговорим на изискванията на чл. 53 на същата наредба да ги пререгистрираме като интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност?
По принцип всяко лице, извършващо търговска дейност и отговарящо на условията по чл. 53 от Наредба № Н-18/2006г., след преминаване на изпитване и одобрение на ИАСУТД във всеки обект, има право да регистрира и отчита продажбите си чрез тази система.
Във Вашия случай търговски обект е всеки терминал, което налага изпитване и одобряване на всеки терминал по реда на чл. 56 от Наредба № Н-18/2006г., което вероятно не е най-доброто решение от гледна точка спецификата на описаната дейност.
Въпрос 5
Какъв е форматът на дневен финансов отчет съгласно чл. 52, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. (може ли да разбираме, че това е постоянна електронна връзка със съответната ТД на НАП за ежедневно автоматично предаване на обобщени данни)?
Форматът на дневния финансов отчет съгласно чл. 52, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. е подобен на дневния финансов отчет с нулиране и запис във ФП при фискалните устройства.
Лицето, кандидатстващо за работа с ИАСУТД изгражда постоянна електронната връзка между търговския обект и ТД на НАП, като осигурява необходимата техническа екипировка, включваща: устройство за приемане/предаване на данни, компютър и UPS.
По-подробна информация относно формата на данните, изискванията и начина на осъществяване на връзката се съдържат в указанията на ЦУ на НАП до фирмите производители/ вносители на ИАСУТД и ТД на НАП.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Scroll to Top