Попълване на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7, чл. 6, ал. 2, ал. 8 и ал. 10 и § 22о от ПЗР;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 6;
НЕВДОВ – чл. 3, ал. 1 и ал. 4;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 11, ал. 1 и ал. 2;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 2, ал. 4 и чл. 11, ал. 1 и ал. 2
ДОПК – чл. 104, чл. 105, чл. 106 и чл. 107
ОТНОСНО:Попълване на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ
В запитването поставяте въпроси, свързани с прилагането на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ при определяне на окончателен размер на осигурителния доход от самоосигуряващи се лица.
Първи казус:
През 2011 г. самоосигуряващо се лице, съдружник в търговско дружество, е получило от друго дружество доход, представляващ възнаграждение по договор за управление и контрол, като трудът е положен през 2010 г.
Въпрос:
1.Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2010 г. трябва ли да съдържа данни за изплатения през 2011 г. доход или следва да бъде подадена коригираща справка с декларацията за 2011 г.?
Втори казус:
В Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2010 г. самоосигуряващо се лице, упражняващо свободна професия, е формирало осигурителен доход, върху който са дължими осигурителни вноски за довнасяне, в размер на 1000 лв. Окончателните осигурителни вноскиза ДОО са в размер на 110 лв., за ДЗПО-УФ – 50 лв., а за ЗО – 80 лв. В резултат на извършена през 2011 г. ревизия е определен нов, по-нисък размер на дохода, върху който се дължат осигурителни вноски за довнасяне – 800 лв., съответно вноските са: за ДОО – 77 лв., за ДЗПО-УФ – 35 лв. и за ЗО – 56 лв. За така определения по-нисък размер на годишния осигурителен доход следва да бъде подадена коригираща справка към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2011 г.
Въпрос:
1. Къде в ГДД ще се отрази новият размер на осигурителните задължения?
2.Следва ли коригираният размер на осигурителните вноски да се вземе предвид при определяне на данъчната основа за получените доходи през 2011 г.?
Трети казус:
Самоосигуряващо се лице, осигурено и за общо заболяване и майчинство, през 2011 г. е работило и по трудово правоотношение с месечен осигурителен доход в размер на 1800 лв. През месец май лицето е ползвало 5 дни отпуск за временна неработоспособност. Осигурителният доход, върху който лицето е внасяло авансово осигурителни вноски, е 420 лв., а облагаемият доход, получен от упражняване на свободна професия е 60000 лв.
Въпрос:
1. Как би следвало да се приложи ограничението до максималния месечен размер на осигурителния доход за това лице?
Във връзка с изложеното,изразяваме следното становище по запитването:
По първи казус:
На основание чл. 6, ал. 8 /изм. – ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. – ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г./ от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 /самоосигуряващите се лица/ се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
Съгласно чл. 3, ал. 4 /Нова – ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., нова – ДВ, бр. 67 от 2009 г., доп. – ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г./ от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДОВ/ самоосигуряващо се лице, което с данъчна декларация за предходната година декларира доходи, получени за извършена трудова дейност през минали години или има определен по-висок или по-нисък облагаем доход с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК, формира с коригиращата справка по чл. 6, ал. 8 от КСО нов размер на окончателния осигурителен доход за съответната минала година.
В чл. 2, ал. 4 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/ е указано, че самоосигуряващите се лица подават коригиращата справка за определяне на окончателния размер на осигурителния доход в срока за подаване на данъчната декларация за предходната година.
Когато с годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл. 50 от ЗДДФЛ самоосигуряващото се лице декларира доход за повече от една минали години, за всяка една от тези години се попълва съответният образец на Справка за окончателния размер на осигурителния доход, като броят на коригиращите справки съвпада с броя на миналите години, за които са декларирани доходи. Коригиращата справка следва да включва, освен декларираните вече данни за осигурителния доход за предходната година или друга минала година, и новопридобития доход, получен и деклариран за годината, за която се подава декларацията, но отнасящ се за извършена трудова дейност през предходна година. Така формираният окончателен месечен осигурителен доход не трябва да надвишава максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната минала година. Дължимите осигурителни вноски за довнасяне за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване /ДОО/, за допълнително задължително пенсионно осигуряване /ДЗПО/ в Универсален фонд и за здравно осигуряване /ЗО/ за съответните години се отразяват в част VІ на данъчната декларация.
Съгласно чл. 3, ал. 3, т. 2 /изм. – ДВ, бр. 3 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г./ от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица Декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите /ТД на НАП/ еднократно от самоосигуряващите се лица – до 30 април за:
а) дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година;
б) задължителните осигурителни вноски върху осигурителен доход, формиран по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, от получени доходи за извършена дейност през минали години, различни от предходната.
Задължението за подаване на коригираща справка за окончателния размер на осигурителния доход най-често възниква, когато декларираният от самоосигуряващото се лице доход за минали години е от положен труд без трудово правоотношение. По силата на чл. 11, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧМЛ при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение на самоосигуряващи се лица осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Дължимите осигурителни вноски върху доходите за работа без трудово правоотношение се внасят от тези лица по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, т.е. възнагражденията за работа без трудово правоотношение участват при формиране на окончателния размер на осигурителния им доход. В съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 1, изр. трето от НЕВДОВ като осигурителен доход тези възнаграждения следва да се отнесат за периода, за който е положен трудът. Ето защо, когато’

Scroll to Top