Подаване на данни с декларация образец № 1 Данни за осигуреното лице” за общински съветници

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 8, чл. 5, ал. 4, т. 1 и ал. 6, чл. 6, ал. 3, чл. 50, ал. 6
ОТНОСНО:Подаване на данни с декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” за общински съветници
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” ………, Ви уведомяваме за следното:
Във връзка с възникнал проблем при изплащане на парично обезщетение на основание чл. 50, ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ на общински съветник се интересувате за следното:
1.Как трябва да се подават данните с декларация образец № 1 за общинските съветници – само за дните на участия в заседанията на Общинския съвет или като пълен месец с попълнен код „82”?
2.Имат ли право тези лица, когато са осигурени за всички социални рискове, на парично обезщетение по чл. 50, ал. 6 от КСО?
Предвид изложеното, изразяваме следното становище по първия въпрос от постъпилото запитване:
От 1 януари 2004 г. осигуряването на общинските съветници се провежда по реда на чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО, определен за лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, с изключение на лицата по т. 1 и 7, и за служителите с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията. Осигурителните вноски за тези лица са в размера за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица” и фонд „Трудова злополука и професионална болест” и се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход /чл. 6, ал. 3 от КСО, изм. ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г./.
Минималният осигурителен доход за общинските съветници, които получават възнаграждение само за участие в заседания се определя пропорционално на дните, за които е определено възнаграждение /чл. 1, ал. 6 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски/.
Съгласно чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите /НАП/ данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване.
Данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите /чл. 5, ал. 6 КСО/. Представянето на данните в НАП става с декларации, които се подават по ред, определен в Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” е съобразена с изискванията на нормативната уредба и се попълва в съответствие с указанията, дадени към декларацията /приложение № 1 към наредбата/. Данните за осигурителния стаж, се посочват в точки от 16 до 16.8 при отчитане на спецификата в осигуряването за различните видове осигурени лица и според конкретните данни за дните в осигуряване, които се подават за месеца. Когато лицето не е осигурявано през всички работни дни на календарния месец, в декларация образец № 1 трябва да се отрази прекъсването на осигуряването – чрез попълване на поне едно от полетата на т. 14 – „Ден, от който осигуряването е възникнало” или на т. 15 – „Ден, в който осигуряването е прекратено”.
Данните за осигуряването на общинските съветници по Наредба № Н-8/29.12.2005 г. /декларация образец № 1/ се подават с попълнен код 82в т. 12 „Вид осигурен”. В позиции 4 и 5 на т. 16 „Работни дни в осигуряване-общо” се вписва 0, а точки 16.7 „Отработени часове-общо” и 16.8 „Часове положен извънреден труд” не се попълват. Общинските съветници, които получават възнаграждение само за участие в заседания на комисии и сесии на общинския съвет, подлежат на задължително осигуряване на основание чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО само за тези дни. Поради това, в декларация образец № 1 за тези общински съветници следва да се отрази прекъсването на осигуряването за дните, които не се зачитат за осигурителен стаж. В тези случаи задължително се попълват т. 14 „Ден, от който осигуряването е възникнало” и/или т. 15 „Ден, в който осигуряването е прекратено”. Записванията в точки 14 и 15 трябва да са съобразени с общия брой дни в осигуряване за месеца в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.
Когато през месеца общинският съветник е ползвал отпуск за временна неработоспособност, дните с право на обезщетение се попълват в т. 16.2, съответно т. 16.5, т. 16.6 и т. 16.А. Сборът от дните, отразени в т. 16.1 до 16.6 и т. 16А, трябва да съответства на дните, посочени в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.
Данните за осигурителния стаж и доход на общинските съветници, които се подават с декларация образец № 1, могат да бъдат за пълен месец или да бъдат посочени само определени дни в осигуряване, в зависимост от това, дали възнаграждението, което им се изплаща е определено на база присъствените дни /участия в заседания/ или е за цялостната им дейност през календарния месец. Поради регламентираното в чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО обвързване на трудовата дейност с получаване на възнаграждение, осигуряването на визираните в разпоредбата лица възниква, когато са налице кумулативно и двете условия – упражняване на трудова дейност и получаване на доходи. Следователно, осигуряването на общинските съветници е според начина, по който се заплаща трудът им – месечно или на заседание. Определянето на възнаграждението на общинските съветници е от компетентността и оперативната самостоятелност на съответния общински съвет /чл. 21, ал. 3 и чл. 34, ал.1 от Закона за местното самооуправление и местната администрация/.
По отношение на втория поставен въпрос следва да имате предвид, че Националната агенция за приходите не е компетентна да предостави становище относно правото на парично обезщетение по чл. 50, ал. 6 от КСО на общинските съветници. За отговор на този въпрос следва да се обърнете към съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.

Оценете статията

Вашият коментар