Данъчно облагане на авторски възнаграждения

ОТНОСНО: Данъчно облагане на авторски възнаграждения
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ …. от 21.01.2012г. при Дирекция „ОУИ” …………, Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка в писмото, съгласно Закона за авторското право извършвате начисления на авторски възнаграждения на Ваши служители, назначени по трудови правоотношения. Пишете, че изготвяте Сметка за изплатени суми, в която приспадате 40% разходи за дейността. Получените възнаграждения от Вашите служители се декларират с ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ и попълнено Приложение № 3.
Задавате въпроса описаният от вас случай дали се третира по Закона за авторското право.
УведомявамВи, че /НАП/ при осъществяване на правомощията си, възложени от закона се произнася и действа в пределите на своята компетентност, като в повечето случаи тази компетентностпроизтича от изрична нормативна разпоредба. Закона за НАП и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ непредвиждатпроцесуална възможносторган по приходите в НАП да се произнася по въпроси извън обхвата на данъчното и осигурителното законодателство.
В тази връзка поставения от Вас въпрос по приложимост на Закона за авторското право и сродните му права са от изключителната компетентност на Министерството на културата.
С оглед на гореизложеното и предвид на непълната информация, която излагате в запитването, без да прилагате сключените договори със служителите, назначени по трудови правоотношения, на които изплащате авторски възнаграждения, изразяваме принципно становище по приложение на материалния данъчен закон.
По смисъла на §1, т.26, буква „а” от Допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ «трудови правоотношения» са правоотношенията с работници и служители по Кодекса на труда.
Съгласно §1, т.30 от ДР на ЗДДФЛ «извънтрудови правоотношения» са правоотношенията извън тези по т.26 /трудовите правоотношения/; т.28 /от упражняване на занаят/ и т.29 /правоотношения с лица, упражняващи свободна професия/, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
Във връзка с дефинирането на понятието „авторски и лицензионни възнаграждения“, законът препраща към Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ /§ 1, т. 8 от ДР на ЗДДФЛ/.
По смисъла на §1, т.8 от ДР на ЗКПО “авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване.
Следователно, не винаги придобитите от физическите лица доходи могат да се квалифицират като авторски възнаграждения.
В случай, че физическо лице упражнява свободна професия и е придобилодоходи от възнагражденияпо извънтрудовиправоотношения,придобитият доход се намалявас 25 на сто разходи за дейността – чл. 29, ал.1, т.3от ЗДДФЛ .
Приемаме с отговора си, че назначените Ваши служители по трудови правоотношения не са самоосигуряващи се лица и получаваните от тях авторски възнаграждения са на основание на сключени граждански договори.
Съгласно чл.29, ал.1, т.2, буква «б» от ЗДДФЛ облагаемият доход на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търгавския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността 40 на сто за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти – изпълнители.
На основание чл.43, ал.1 от ЗДДФЛ лице, което не е самоосигуряващо се придобие доход от стопанска дейност по чл.29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.

Scroll to Top