Данъчно третиране на продажба на недвижим имот

ОТНОСНО: Данъчно третиране на продажба на недвижим имот
УВАЖАЕМАГ-ЖО…………………….,
В отговор на направеното от Вас запитване до ТД на НАП Стара Загора с писмо вх.№ 16155 от 02.07.2008г., препратено ни по компетентност изразяваме следното становище:
Изложена фактическа обстановка:
Възнамерявате през 2008г. да продадете апартамент, съпружеска общност, който сте придобили с нотариален акт през 2006г.
Задавате въпроса при продажба на апартамента следва ли да платите данък и ако следва какъв данък дължите.
Нашето становище съобразено с действащото данъчно законодателство:
Съгласно чл.13 ал.1 т.1 буква «а» от Закона за данъците върху доходите на физически лица при продажба на един недвижим жилищен имот през данъчната година дохода е необлагаем, независимо от датата на придобиване на имота.
Разпоредбата на чл.13 ал.1 т.1 буква «б» от ЗДДФЛ регламентира, че при продажба на до два недвижими имота, през данъчната година, както и селскостопански и горски имоти, независимо от броя им, дохода е необлагаем, ако между датата на придобиването и датата на продажбата са изминали повече от 5 години.
Законова дефиницияна понятието «недвижим жилищен имот» във връзка с прилагането на цитирания по-горе чл.13 ал.1 т.1 се съдържа в §1 т.51 от ДР на ЗДДФЛ, а именно: това е
недвижим имот, който към момента на продажбата може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
Следователно ако през 2008г., както пишете в писмото ще продадете само цитирания апартамент получения доход е необлагаем. А на основание чл.52 т.2 от ЗДДФЛ физическите лица, получили през данъчната година само необлагаеми доходи не са задължени да подават годишна данъчна декларация.

Scroll to Top