ОТНОСНО: Прилагане на ЗМДТ по отношение на данъка върху превозните средства.
В запитване с вх.№ ……….24.02.2010 г., постъпило в Дирекция „ОУИ”, е изложена следната фактическа обстановка: Физическо лице от м.февруари 2005 г. е собственик на лек автомобил „Рено” с регИзх. № хххх, деклариран в Община ……, Дирекция „МД и ТБО и РК” по реда на чл. 54, ал. 1 от ЗМДТ.
На 27.01.2010 г. лицето подава декларация за закриване на партидата на лекия автомобил, като към нея прилага следните документи:
– Удостоверение от сектор „КАТ ПП” – …….. за прекратяване регистрацията на лекия автомобил с дата 26.01.2010 г.;
– Постановление на Районна прокуратура гр…… за спиране на наказателното производство срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 346, ал. 1 от НК – затова, че на 11.08.2006 г. в гр…… е отнето чуждо моторно средство – лек автомобил „Рено” с регИзх. № хххх.
Зададени са следните въпроси:
1. Към коя дата следва да бъде закрита партидата на лекия автомобил и съответно определени задължения за ДПС – към датата на кражбата /11.08.2006 г./ или към датата на прекратяване на регистрацията в сектор „КАТ ПП” – ….. /26.01.2010 г./, като се има предвид, че до края на 2009 г., физическото лице не е представило в Община ………. документ от компетентен орган, удостоверяващ съответното обстоятелство – кражба, съгласно действащата тогава разпоредба на чл. 54, ал. 4 от ЗМДТ?
2. Считано от 01.01.2010 г., разпоредбата на чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ е отменена, поради което ще бъде ли налице основание за възстановяване на платения от собственика ДПС за периода от м.септември 2006 г. до м.декември 2009 г., в случай, че бъде подадено искане за възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Съгласно предложение второ на чл. 54, ал. 3 от ЗМДТ /в сила до 31.12.2009 г./, при кражба и унищожаване на превозно средство, декларация не се подава.
Чл. 60, ал. 5 на ЗМДТ /в сила до 31.12.2009 г./ предвижда, че за унищожените или откраднатите превозни средства платеният данък се възстановява пропорционално на броя на пълните месеци до края на годината, считано от месеца на настъпване на събитието, след представяне на документ от съответния компетентен орган. Считано от 01.01.2010 г., нормата на чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ е отменена.
Следва да имате предвид, че горецитираните разпоредби в ЗМДТ са материално-правни, поради което се прилага съответната норма от закона, която е действала към момента на осъществяване на фактическия й състав.
В ЗМДТ не е предвиден текст, регламентиращ срок за представяне на документ от съответен компетентен орган при кражба на превозно средство.
По силата на чл. 18, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наредба № 1-45 за регистрацията, отчета, спирането от движение и пускането в движение на МПС и на ремаркетата, теглени от тях, регистрацията на превозно средство се прекратява с писмено заявление, подадено от собственика или след писмено уведомяване от лицензиран застраховател, изплатил тотална щета – за превозни средства, неподлежащи на възстановяване или разкомплектовани за продажба на части от застрахователя. Според ал. 2 на същия текст, при прекратяване на регистрацията собственикът посочва обстоятелствата, поради които се иска това и в случаите на кражба представя доказателства, че превозното средство е откраднато.
За целта собственикът или лицензираният застраховател /в случаите, в които МПС е застраховано/, към заявлението за прекратяване на регистрацията или уведомлението за изплатена тотална щета /при наличие на застраховка/, съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредбата, представят като доказателство служебна бележка от съответното РПУ, на територията на което е извършено противозаконното отнемане и е обявено превозното средство за издирване. Преди прекратяване на регистрацията служителите по регистрацията в “Пътна полиция“ извършват и проверка в масива за издирвани МПС.
Регистрацията на откраднато превозно средство се прекратява по реда на чл. 20 от Наредба № 1-45 след обявяване за издирване по писмено искане на собственика или на лицензиран застраховател, изплатил тотална щета.
При прекратяване на регистрацията съгласно чл. 19, ал. 4 от Наредбата, част първа от свидетелството за регистрация се маркира като невалидна и след това се връща на собственика, а част втора се прилага към заявлението за прекратяване на регистрацията. При поискване от собственика или лицензиран застраховател, изплатил тотална щета, службите на “Пътна полиция“ издават удостоверение, в което е отразена датата на прекратяване на регистрацията и основанието за това. Това удостоверение собственикът на откраднатото превозно средство представя пред компетентния общински орган за преустановяване на облагането с данък.
Кражбата е инкриминирано деяние по чл. 194, ал.1 от Наказателния кодекс.
Съгласно чл. 23, ал. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/, когато са налице условията, предвидени в този кодекс, компетентният държавен орган е длъжен да образува наказателно производство. Според ал. 2 от същата разпоредба, в предвидените в този кодекс случаи наказателното производство се счита за образувано с първото действие, с което започва разследването.
Досъдебното производство се образува с постановление на прокурора /чл. 212, ал. 1 от НПК/. Досъдебното производство се счита за образувано и със съставянето на акта за първото действие по разследването, когато се извършва оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърсване и изземване и разпит на очевидци, ако незабавното им извършване е единствената възможност за събиране и запазване на доказателства.
Във връзка с прилагането на чл. 54, ал. 4 от ЗМДТ /в сила до 31.12.2009 г./, за удостоверяване на кражба на превозно средство, данъчно задълженото лице може да представи прокурорско постановление или акт на разследващ орган, в т.ч. и удостоверение от съответното РПУ, на територията на което е извършено противозаконното отнемане и е обявено превозното средство за издирване.
Предвид гореизложеното и поради липсата на приложени документи, цитирани в запитването, считаме, че ако лицето представи прокурорско постановление или акт на разследващ орган, удостоверяващи факта на извършване на кражба, може да се приложи нормата на чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ /отм./ и облагането с данък върху превознете средства да се преустанови от м.септември 2006 г. При липса на доказателства, удостоверяващи кражбата на МПС, по отношение преустановяването на данъчното облагане е приложима нормата на предложение първо на чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ /в сила от 01.01.2010 г./, съгласно която за превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение.
Втори въпрос: Надвнесеният данък се прихваща или възстановява по реда на ДОПК. На основание чл. 129, ал. 1 от ДОПК, прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго.
При безспорно установена начална дата на изискуемост на вземането от страна на данъчния субект – 2006 г. /при условие, че е приложима разпоредбата на чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ – отм./ и ако към момента на подаване на искането за прихващане или възстановяване, вземането не е погасено по давност, предвид предложение второ на разпоредбата на чл. 129, ал. 1 от ДОПК, надвнесените суми за данък върху превозните средства следва да бъдат възстановени. Същото е допустимо, само ако задължението за данък върху превозните средства е внесено в сроковете по чл. 60, ал. 1 от ЗМДТ.
‘