разпоредбите на ЗДДС и ДОПК

ОТНОСНО:разпоредбите на ЗДДС и ДОПК
УВАЖАЕМИ Г-Н…….,
Видно от изложеното в писмото и след допълнителна проверка се установи, че е извършенаревизия от ТД на НАП- Хасково на Районна потребителска кооперация „ ……”, с. ………., в резултат на която е установено задължение за ДДС и са начислени съответните лихви.Същите не са обжалвани в предвидения в ДОПК законоустановен срок от ревизираното лице.
По смисъла на чл. 121, ал. 1 от ДОПК, в хода на ревизията или при издаване на ревизионния акт органът по приходите може да поиска мотивирано от публичния изпълнител налагането на предварителни обезпечителни мерки с цел предотвратяване извършването на сделки и действия с имуществото на лицето, вследствие на които събирането на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски ще бъде невъзможно или значително ще се затрудни.Ал. 2 на същата разпоредба сочи, че тези предварителни обезпечителни мерки се налагат по реда на чл.195 с постановление на публичния изпълнител и се обжалват по реда на чл. 197 от ДОПК.
В конкретния случай приходната администрация налага на данъчно задълженото лице една от предвидените в ДОПК обезпечителни мерки, а именно запор върху банковата сметка на длъжника.
Съгласно чл.195 от ДОПК, на обезпечение подлежат установените и изискуеми публични задължения. Обезпечението се извършва, когато без него ще бъде невъзможно или ще се затрудни събирането на публичното задължение, включително когато е разсрочено или отсрочено.
Отсрочването или разсрочването са възможности, предвидени в ДОПК, данъчно задължените лица да преодолеят временни затруднения при обслужването на данъчни задължения.
По смисъла на чл.183 от ДОПК, по искане на длъжника, подадено до компетентния орган, може да се разреши плащането на дължимите суми да се извърши изцяло, до определен краен срок / отсрочване / или да става на части / разсрочване / съгласно одобрен погасителен план.
В ДОПК, и по- конкретно Глава двадесет и втора, подробно са регламентирани самата процедура и съответно условията, при които се допуска отсрочване или разсрочване на данъчните задължения.
С оглед на гореизложеното, Вие може да се възползвате от тази правна възможност и да поискате разрешение от ТД на НАП- гр. Хасково за разсрочено или отсрочено плащане на дължимите от Вас суми за ДДС.
Следва да се има предвид разпоредбата на чл. 229 от ДОПК, съгласно която публичният изпълнител, въз основа на писмена молба от длъжника с приложени към нея доказателства, може с разпореждане до банката да разреши определена част от постъпилите или постъпващите по сметката на длъжника суми да се оставят на негово временно разпореждане за неотложни плащания във връзка с дейността му.
Друг способ за погасяване на публични държавни вземания, съгласно чл.168, т.4 от ДОПК, е опрощаването.
Важно е да се отбележи, че то се допуска след проверка на обстоятелствата за опрощаване на публичните задължения за данъци и задълбочен анализ на информацията за доходите и имотното състояние на длъжника.
Съгласно чл.92, т. 12 от Конституцията на Република България, в правомощията на Президента на РБ е опрощаването на несъбираеми държавни вземания. Ноза да се допусне такова опрощаване се изисква внимателно проучване и диференциран подход към длъжниците, с оглед качеството им- ФЛ, ЮЛ, вид и размер на дълга.
Тази процедура е уредена с Указ за опрощаване на несъбираеми дългове към държавата /обн. ДВ бр. 100 от 26 декември 1980г., изм. ДВ бр. 51 от 29 юни 1984г./.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВА ЛИЙСКИ/

Scroll to Top