Промяна в наименованието на фирмата на данъчно задължено лице и документиране на доставките по ЗДДС;

ОТНОСНО:Промяна в наименованието на фирмата на данъчно задължено лице и документиране на доставките по ЗДДС;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, на представляваното от Вас юридическо лице предстои вписване в Агенцията по вписванията на промяна в наименованието на фирмата, както и допълване предмета на дейност. В тази връзка задавате следните въпроси:
1. Необходимо ли е ръководството на дружеството да изпрати свое уведомително писмо до НАП след публикуване на новото актуално състояние в търговския регистър, или е достатъчна информацията, която НАП ще получи по служебен път?
2.Тъй като дружеството разполага с определено количество кочани с фактури с предходното наименование на фирмата, в случай, че продължи да ги използва, има ли право да залепи листчета с актуалното наименование върху старото такова; номерацията на фактурите с вече промененото наименование на фирмата с номер 0000000001 ли да започне, или да продължите с вече започнатата номерация на кочаните с фактури?
Във връзка с поставените от Вас въпроси в запитването, изразявам следното принципно становище.
По Първи въпрос:
Националната агенция за приходите ( НАП ) създава и поддържа регистър и бази данни за всички задължени лица. Съдържанието на регистъра е определено в чл.81 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
На основание чл.82 регистрацията се извършва чрез служебно вписване на данни в регистъра, както следва:
1. Въз основа на първата подадена декларация, свързана с данъчното облагане или задължителните осигурителни вноски за местните и чуждестранни физически лица;
2. Въз основа на данните от търговския регистър, съответно от регистър БУЛСТАТ за лицата, вписани в търговския регистър, съответно в регистърБУЛСТАТ.
Съгласно чл.32, ал.4 от Закона за регистър БУЛСТАТ, службите по вписвания към Агенцията по вписванията са задължени да предоставят на Териториалните дирекции на НАП информация за вписванията за лицата в регистър БУЛСТАТ. Нормата на чл.3,ал.3 от Закона за търговския регистър задължаваАгенцията по вписванията да осигурява автоматизирано подаване на информация за вписаните търговци, клонове на чуждестранни търговци и свързаните с тях обстоятелствана Националната агенция за приходите.
С оглед на гореизложеното, считам, че за представляваното от Вас юридическо лице – търговец, не е налице задължение за изрично уведомяване на съответната компетентна Териториална дирекция на НАП по регистрация, за извършените промени, отразени в регистър БУЛСТАТот Агенцията по вписванията.
По Втори въпрос:
Изискванията към издаваните от данъчно задължено лице фактури са посочени с текста на чл.114, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност. Там е посочено, че фактурата задължително следва да съдържа и „име и адрес на доставчика”, както и „пореден десетразряден номер, съдържащ само арабски цифри, базиран на една или повече серии в зависимост от отчетните нужди на данъчно задълженото лице, който идентифицира фактурата уникално”.
Обръщам внимание, че съгласно разпоредбите на чл.78, ал.1 от Правилника за прилагане на материалния закон, бланките на фактурите и известията към тях, издавани от регистрирани по закона лица на основание, различно от регистрацията по чл.97а, чл.99, чл.100, ал.2 и чл.152 от същия, трябва да съдържат трайно вписани при отпечатването: пореден номер; гриф „оригинал” на първия екземпляр; наименование, идентификационен номер на лицето, което ще ги издава, както и идентификационния му номер по ДДС по чл.94, ал.2 от с.з.
Също така, ал.2 на същата правна норма регламентира, че номерата на фактурите трябва да са десетразрядни, нарастващи без дублиране и пропуски и не следва да зависят от вида на бланката или документа. Дублиране на номерата на документите се допуска единствено в случаите, когато документите се издават от фискално устройство. Всички екземпляри от един и същ документ носят един и същ пореден номер.
С оглед на гореизложеното, в случая на отправеното запитване, считам, че промененото вече наименование на данъчно задълженото лице не може да е добавено по посочения от Вас начин, тъй като няма да е трайно отпечатано на бланките фактури, и съответно, номерацията на фактурите с промененото наименование следва да продължи вече започнатата номерация на кочаните с фактури.
Обръщам внимание, че данъчно задължените лица съхраняват, използват и отчитат бланките (формулярите ) по реда, предвиден за съхраняване и отчитане на документи в Закона за счетоводството.

Оценете статията

Вашият коментар