Приложение нормите на осигурителното законодателство

2_1598/20.12.2013 г.
КСО – чл.4, ал.3, т.5;
чл.5, ал.4;
чл.6, ал.4;
чл.9, ал.1, т.2;
чл.9а;
ЗЗО – чл.40, ал.1, т.3, б.”а”
НПОС – 41, ал.2;
ОТНОСНО: Приложение нормите на осигурителното законодателство
В него описвате следната фактическа обстановка: От ……..05.2013 г. сте наета по граждански договор като приемно семейство. Получавате за това възнаграждение в размер на 465 лева. Представяте „Сметка за изплатени суми”, издадена от Община ………, от която е видно, че са Ви удържани задължителни осигурителни вноски за фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване, вноски за здравно осигуряване и данък върху този доход.
Поставяте въпрос, за това как можете да си заплатите осигуровкиза трудов стаж и върху каква сума.
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и справка в ПП”СУП”, от която е видно, че това е единствената трудова дейност, която упражнявате, и предвид нормативната уредба, изразявам следното становище:
Института на приемното семейство е уреден в Закона за закрила на детето, Правилника за приложение на закона за защита на детето и Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях.
В чл.31, ал.1 от Закона за закрила на детето е регламентирано, че приемно семейство са двама съпрузи или отделно лице, при което се настанява дете за отглеждане съгласно договор по чл. 27.
В случаите на настаняване в приемно семейство настаняването се извършва след проверка относно годността на лицата, кандидатстващи за приемно семейство. След настаняване по административен ред се сключва договор между съответния доставчик на социална услуга “приемна грижа“ по настоящия адрес на приемното семейство и приемното семейство (чл.27, ал.5 от Закона за закрила на детето).
Видно от представената фактическа обстановка, Вие сте наета да полагате труд по без трудово правоотношение – граждански договор.
Категориите осигурени лица са регламентирани в чл.4 и 4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Съгласно чл.4, ал.3, т.5 от КСО, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение (граждански договор) и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец
Разпоредбата на чл.40, ал.1, т.3, б.”а” от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), регламентира, че за лицата, работещи без трудово правоотношение, ако не се осигуряват по реда на т. 1, 2 и 2а и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността.
Възнаграждението за лицата по чл.4, ал.3, т.5 от КСО, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица ( чл.6, ал.4 от КСО).
Осигурителите внасят осигурителните вноски за всеки месец поотделно, а разпоредбата на чл.5, ал.4 от КСО ги задължава периодично да представят в Националната агенция за приходите данни за осигурените лица.
На основание чл.9, ал.1, т.2 от КСО, зачита се за осигурителен стаж, времето през което за лицата работещи без трудово правоотношение са дължими или внесени осигурителни вноски, не по – малко от минималната работна заплата за страната. 
Разпоредбите на чл. 41, ал.2, от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж регламентира, че осигурителният стаж и осигурителният доход за времето от 1 януари 2009 г. на лицата, работещи без трудово правоотношение се установяват с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО.
Възможността за закупуване на осигурителен стажи условията на които следва да отговарят лицата, за да се възползват от това си право ерегламентирано в чл.9а от КСО. Съгласно него за осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание, се зачита:
1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;
2. времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен “доктор“.
За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1, и са внесени осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските.
Само в изрично предвидените в чл.9а от КСО случаи може да се закупува стаж, като случая, когато лицата полагат труд по граждански договор не е сред тях.
В конкретния случай следва да имате предвид, че полагайки труд по без трудово правоотношение (граждански договор) Вие сте осигурена за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване. Осигурителен стаж ще Ви бъде зачетен на база данните, които Община ……. е подала в информационната система на Националната агенция за приходите по реда на чл.5, ал.4 от КСО.

Scroll to Top