Приложение на разпоредбите на чл.96 и чл.173 от ЗДДС.

2_1656-1/28.07.2008
Относно: приложение на разпоредбите на чл.96 и чл.173 от ЗДДС.
Уважаеми г-н Г,
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В., изразявам принципно становище съобразено с действащия Закон за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В писмото и в допълнително представеното обяснение, заведено с вх. №сочите, че управляваното от Вас дружество е страна по договор за отпускане на субсидия – външни действия на Европейската общност, сключен с Правителството на Република България, представлявано от Министерството на труда и социалната политика. Предмет на договора е изпълнение на проект „Новаторски модел за ефективно предприемачество” и е част от проект „Развитие на човешките ресурси и насърчаване на заетостта” по Програма ФАР BG 2005/017-353.10.01-2.81. Във връзка с изпълнението на проекта дружеството ще извърши дейности по:сформиране на екип; закупуване нанеобходимото за проекта оборудване; провеждане на професионално обучение за „Малък и среден бизнес” и „Компютърен оператор”; развитие и поддържане на уеб-система за он лайн обучение и консултации; организиране на работни срещи с бизнес ментори; разработване на бизнес планове; провеждане на информационна кампания по проекта, за което ще получи субсидия в размер на ….. евро.
Описвате също, че целеви групи по проекта са безработни лица в трудоспособна възраст и работещи лица, които желаят да развият свои собствени бизнес-идеи, да проучат пазарните ниши и да получат подкрепа и специализирани знания и умения в сферата на мениджмънта.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следния въпрос: Считала ли се получената на основание сключения договор сума за облагаем оборот за целите на задължителната регистрация по ЗДДС?
От приложения към запитването Ви договор за отпускане на субсидия, но без да сме запознати с анексите, които са съществена част от него, както и от допълнително представените от Вас обяснения във връзка с предмета на договора става ясно, че срещу предоставените от Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ средства, дружеството Ви се задължава да организира и осъществи професионално обучение, подпомагащо развитието на предприемачески умения на лица в трудоспособна възраст.
Сключения с МТСП договор за отпускане на субсидия не притежава характеристиките на договор за дарение по смисъла на чл.225 – 227 от Закона за задълженията и договорите. Поетото от Вас задължение за осигуряване наобучение, консултации и други действия озаглавени „Новаторски модел за ефективно предприемачество” представлява насрещна престация,еквивалентна на предоставения Ви по Програма ФАР, чрез МТСП финансов ресурс.
За целите на облагането с данък върху добавената стойност законодателят е приел, че услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство /чл.8 ЗДДС/.
Като изхождаме от дадената в данъчния закон легална дефиниция на понятието „услуга” и от предмета на сключения с МТСП договор за субсидия, можем да направим извод, че ЕООДизвършва доставка на услуга по чл.9 от ЗДДС, която се финансира със средства по линия на безвъзмездната финансова помощ на ЕИО.
На основание чл.173, ал.1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международен договор или споразумение, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред се прилага нулева ставка на данъка. По силата на чл.13, т.3 от Рамково споразумение между Европейската общност и Република България за съдействие по Програма ФАР, ратифицирано със закон, приет от 37-то Народно събрание на 23 март 1995 г., договорите за доставки и услуги, предоставени от български фирми, които са финансирани по линия на безвъзмездната финансова помощ на ЕИО, няма да подлежат на облагане в страната на получателя с данък добавена стойност.
Наличието на основания за ползване на режима по чл.173, ал.1 от закона се удостоверява от ТД на НАП гр.София, след подаване на писмено искане от основния изпълнител по договора с координиращия проекта орган. Процедурата за получаване на становище за прилагане на нулева ставка е регламентирана в чл.107 от ППЗДДС.
С оглед гореизложеното и предвид разпоредбите на чл.96 от ЗДДС смятаме, че в облагаемия Ви оборот за целите на задължителната регистрация по закона, следва да бъде включена сумата на данъчните основи на извършените от дружеството облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка на данъка, доставките на финансови и застрахователни услуги,когато последните са свързани с основната дейност на дружеството, както и получените от Вас авансови плащания по тези доставки, в т.ч. сумата на субсидията по коментирания договор.

Scroll to Top