ППЗДДС, чл.79б,ЗДДС, чл.111а

2_950-1/07.08.2014г.
ЗДДС,чл.111а
ППЗДДС,чл.79б
Дружеството упражнява дейност по транспорт и спедиция на стоки. Във връзка с извършваната транспортна дейност издавате фактури сполучател юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Австрия, в които като основание за неначисляване на ДДС посочвате разпоредбата на чл.21, ал.2 от закона. Отклиента Ви е направено предложение за самофактуриране от тяхна страна, във връзка с което поставяте следните въпроси:
1.Налице ли е задължение за уведомяване на компетентната ТД на НАП за това споразумение по какъв начин и в какъв срок?
2.Как следва да се отчитат от Вас тези фактури и следва ли да се отразяват в дневниците по ДДС и в кои колони?
3.Трябва ли да се подава VIES декларация?
На основание изложената фактическа обстановка изразявам следното становище:
По първи въпрос:
С чл. 111а от ЗДДС (ДВ, бр. 94/2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) са въведени нови правила за документиране на доставките като се урежда приложимото законодателство по отношение изискванията към фактурите. Общият принцип е, че доставките се документират по законодателството на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставките. Това означава, че по реда на ЗДДС се документират доставките с място на изпълнение на територията на страната. Изключение от общото правило е въведено с разпоредбата на ал. 2 на чл. 111а от закона, съгласно която документирането на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка се извършва по реда на ЗДДС, когато данъкът за доставката е изискуем от получателя и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
1. лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или такъв обект – има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
2. лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.
Следва да се има предвид обаче и изключението от цитираната норма, регламентирано в ал. 4 от чл. 111а от ЗДДС, съгласно която ако фактурата се издава от получателя по доставката от името и за сметка на доставчика, приложение ще намери общото правило, че изискванията към фактурата се определят от законодателството на държавата-членка, където е мястото на изпълнение на доставката. В съответствие с цитираните разпоредби, ако български доставчик, който отговаря на изискванията на чл. 111а, ал. 2 от ЗДДС е възложил на получателя да издаде фактура от негово име и за негова сметка, няма да се приложат изискванията на ЗДДС, а тези на другата държава членка, където е мястото на изпълнение на доставката.
Приложимото законодателство при документиране на доставки, при които само единият от участниците е установен на територията на страната, е определено в чл. 79б от ППЗДДС. Когато получателят издава фактура или известие към фактура от името и за сметка на данъчно задълженото лице – доставчик, и получателят и доставчикът са данъчно задължени лица, единият от които е установен на територията на страната, а другият – в друга държава членка, документирането на доставката се извършва по правилата на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката /чл. 79б, ал. 1 от ППЗДДС/.
В ал. 5 от същата правна норма е указано, че при доставка на услуга с място на изпълнение на територията на друга държава членка, когато и получателят е установен на територията на друга държава членка, документирането на доставката се извършва по правилата на законодателството на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката.
Видно от изложената фактическа обстановкапредставляваното от Вас дружеството извършва транспортни и спедиторски услуги с получател австрийско дружество, регистрирано по ДДС, което е установено на територията на Австрия.
Съгласно чл. 22, ал.3 и ал.4 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставката на услуга по транспорт на стоки и спедиторски услуги, предоставени на данъчно задължено лице се определя по реда на чл.21, ал.2 от закона и е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, т.е. на територията на Австрия. Документирането на тези доставки на услуги, в случаите когато фактурата или известието към фактура се издава от получателя, но от името и за сметка на доставчика, следва да се извърши по правилата на законодателството на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката съгласно чл. 79б, ал. 5 от ППЗДДС.
С изменението на чл. 113, ал. 11 от ЗДДС се облекчават съществено условията, при които е възможно фактура от името и за сметка на доставчика да издаде получателят по доставката. Единствените изисквания, за да е възможно това, са наличие на предварително споразумение между двете страни и договорена процедура за приемане на фактурите от доставчика. Следва да се отбележи, че чл. 79б, ал. 8 от ППЗДДС изисква страните по предварителното споразумение при необходимост да могат да представят доказателства както за него, така и по отношение на процедурата за приемането на издадена фактура или известие към фактура от страна на доставчика.
Предвид гореизложеното за дружеството не е налице задължение за уведомяване на компетентната ТД на НАП за наличие на предварително споразумение с австрийското дружество. По искане на органите по приходите при последващи производства по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс обаче, двете страни трябва да са в състояние да докажат, че съществува такова предварително споразумение. Тези изисквания целят да гарантират правната сигурност и отчитането на издадените, макар и от друго лице фактури от името и за сметка на доставчика.
По втори и трети въпрос:
По смисъла на чл. 113, ал. 1 от ППЗДДС отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона съдържат информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или правилника.
Видно от цитираната разпоредба, за целите на отчитането и изпълнението на задълженията по ЗДДС, в отчетните регистри по чл.124 от закона, следва да се отразяват всички издадени и получени данъчни документи по смисъла на чл. 112 от ЗДДС.Доколкото документирането на доставките на транспортни и спедиторски услуги ще се извършва от получателя по доставката по реда на чл.79б от ППЗДДС, издадените документи няма да представляват данъчен документ по чл.112 от закона, издаден съгласно изискванията на ЗДДС и ППЗДДС, поради което отразяването им в дневникът за продажби не е задължително.
От друга страна с оглед разпоредбата на чл.125, ал.2 от ЗДДС за Вас като регистрирано по ЗДДС лице, което извършва доставки на услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка е налице задължение заедно със справка-декларацията по ЗДДС даподадете и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период.
Съгласно чл.117, ал.4 от ППЗДДС VIES-декларацията се изготвя по образец на база обобщение на данните от отчетните регистри по чл.124, ал.1 от закона и съдържа данни за данъчните основи на доставките на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са данъчно задължени, регистрирани за целите на ДДС, лица в друга държава членка.
Предвид горното независимо, че фактурите и известията към фактури издадени по реда на чл.79б от ППЗДДС не представляват данъчни документи по чл.112 от закона, издадени съобразно изискванията на ЗДДС и ППЗДДС за целите на изготвянето и подаването на VIES-декларацията, същите следва да се отразят в колона 22 „ДО на доставки на услуги по чл.21, ал.2 ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка” в дневника за продажби за съответния период.

Scroll to Top