данъчно третиране на доставка на услуга по преработка на отпадъци на ишлеме съгласно Закона за данък върху добавената стойност

3_1101/12.04.2010г.
ЗДДС, чл.163а
Относно:данъчно третиране на доставка на услуга по преработка на отпадъцина ишлеме съгласно Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването основната дейност на дружеството е рециклиране на отпадъци, като същото ще извършва и преработка на отпадъци на ишлеме. Допълнително е уточнено по телефона, че дружеството ще получава отпадъците(пластмасови изделия) от възложителя на услугата, ще ги преработва и полученият продукт ще се предава обратно на възложителя. Предвид изложеното се поставя въпроса: как следва да се документира тази доставка на услуга: във фактурата като основание за неначисляване на ДДС да се посочи чл.163а, ал.2 от ЗДДС илиследва да се начисли данък?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.95 от 01.12.2009 г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр.6 от 22.01.2010 г.) изразяваме следното становище:
Данъчното третиране на доставките на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), както и при доставка на услуги по техния добив, обработка и преработка е регламентирано в Глава деветнатесета „а” от ЗДДС. Тези доставки са облагаеми по смисъла на закона, но за тях е въведена схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на данъка.Системата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС се прилага за следните отпадъци и услуги:
1.Битови отпадъци по смисъла на ЗУО;
2.Производствени отпадъци по смисъла на ЗУО;
3.Опасни отпадъци по смисъла на ЗУО;
4.Строителни отпадъци по смисъла на ЗУО;
5. Добив на отпадъци. Съгласно § 1. т. 46 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност, в резултат от която се образуват отпадъци по т. 1 – 4;
6. Обработка на отпадъци. Съгласно § 1, т. 47 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци по т. 1 – 4 без изменение на химическия им състав;
7.Преработка на отпадъци. Съгласно § 1, т. 48 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците по т. 1 – 4, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.
Схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при тези доставки изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице и то независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице,предвид разпоредбата на чл. 82, ал. 5 от ЗДДС.
Дейността по рециклиране на отпадъци по смисъла на §1, т. 9 от ДР на ЗУО е дейност по възстановяване или възобновявавне насуровинните им свойства и като такава попада в кръга на услугите посочени в т. 7 от настоящото изложение, т.е. това е дейност по преработка на отпадъци. Следователно за доставките на тези услуги е приложима схемата на т.нар. „обратно начисляване”.
Предвид гореизложеното се налага извода, че в настоящия случай е налице доставка на услуга по преработка на отпадъци. В случай, че получателят на услугата е регистрирано по ЗДДС лице, то по силата на чл.163а, ал.2 от същия закон данъкът за доставката е изискуем от него. Доставката следва да се документира от доставчика с издаване на фактура, която съдържа реквизитите по чл.114, ал.1 от закона и чл.78, ал.1 от правилника за приложението му. Като основание за неначисляване на данък във фактурата задължително следва да се впише „чл.163а, ал.2 от ЗДДС”.
Следва да се има предвид, че когато получателят по горепосочените доставки не е регистрирано по ЗДДС лице, данъкът върху добавената стойност съгласно разпоредбата на чл. 82, ал. 1 от закона е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице. Доставчикът следва да начисли данъка на основание чл. 86, ал. 1 от ЗДДС, като издаде данъчен документ (фактура/известие), в който посочи данъка на отделен ред, включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка – декларацията по чл. 125 от закона за този данъчен период и посочи документа в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Във връзка с практическото приложение на Глава деветнадесета ”а” от ЗДДСе изразено становище от Министерството на финансите, Дирекция „Данъчна политика” с писмо Изх. № 93-04-45/08.03.2007г., което може да се намери на интернет страницата на НАП – www.nap.bg.’

Scroll to Top