Приложение на разпоредбите на чл. 63 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

3_1916/15.06.2012 г.
ЗДДС, чл. 13, ал. 4, т. 8;
ЗДДС, чл. 13, ал. 1 и ал. 5;
ЗДДС, чл. 63
Относно: приложение на разпоредбите на чл. 63 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Според изложеното в запитването, „А” ЕООД, регистрирано по ЗДДС лице, в качеството си на изпълнител получава от регистрирана по ДДС фирма в Холандия /доставчик/ машини по договор за ремонт. Машините се транспортират от Холандия до България. Придружаващите документи са CMR товарителница и договор за ремонт. Съгласно договора машината остава собственост на доставчика, а изпълнителят извършва ремонтни работи и подмяна на резервните части. След приключването изпълнителят издава фактура на доставчика за стойността на ремонта и машините се транспортират от България за Холандия.
Според клауза в договора за ремонт при интерес от страна на трета фирма /клиент/ за закупуване на машината, доставена за ремонтиране, изпълнителят може да изпрати уведомително писмо до доставчика за наличието на клиент. След получаване на уведомлението доставчикът издава фактура за стойността на машината, с което машината става собственост на изпълнителя.
С оглед изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Налице ли е вътреобщностно придобиване, когато доставчикът издаде фактура на изпълнителя за стойността на машината и тя вече е собственост на изпълнителя?
2. Въпреки, че фактическото получаване на машината е извършено преди месеци, може ли да се счита за дата на данъчното събитие датата на издаване на фактурата за стойността на машината и прехвърлянето на собствеността й /чл. 25, ал. 2 от ЗДДС/?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 99 от 16.12.2011 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 15 от 21.02.2012 г., попр. ДВ, бр. 16 от 24.02.2012 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите на чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
По силата на чл. 13, ал. 4, т. 8 от ЗДДС не е вътреобщностно придобиванеполучаването на стоки, изпратени или транспортирани от територията на друга държава членка до територията на страната с цел извършване на работа по тези стоки, която се осъществява на територията на страната, при условие че след извършване на работата стоките се връщат на изпращача на територията на другата държава членка.
На основание чл. 123, ал. 3 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице води регистър на стоките, транспортирани до него от друга държава членка от лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка, във връзка с предоставянето на услуги по оценки или работа по движими вещи. Регистърът на стоките трябва да осигурява информацията, посочена в чл.121, ал. 8 от ППЗДДС.
В ал. 5 на чл. 13 от ЗДДС е указано, че когато условията по ал. 4, т. 8 отпаднат, се смята, че към този момент е извършено възмездно вътреобщностно придобиване.
В писменото запитване е посочено, че според клауза в договора за ремонт при интерес от страна на трета фирма /клиент/ за закупуване на машината, доставена за ремонтиране, „А” ЕООД ще придобие право на собственост върху същата. При тази хипотеза предвид нормата на чл. 13, ал. 5 от ЗДДС, за дружеството ще е налице ВОП. Съгласно чл. 84 от закона, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването. В този смисъл, следва да се състави протокол по чл.117 от ЗДДС и да се начисли дължимия ДДС.
Съгласно чл. 63, ал. 1 от закона данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната. По силата на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена. За определяне на датата на изискуемостта на данъка при вътреобщностното придобиване от значение е датата на възникване на данъчното събитие, определена съобразно уговореното между странитев договора. Най-често условията на външнотърговския договор се договарят съгласно правилата на “Инкотермс – 90“, които могат да бъдат намерени в Интернет.
При липса на такава уговорка, съгласно чл. 67, ал. 1 от Кодекса на международното частно право, придобиването и прекратяването на вещни права върху превозвани вещи се уреждат от правото на държавата по тяхното местоназначение. Когато предмет на доставката е индивидуално определена вещ, какъвто е настоящият случай, прехвърлянето на собствеността настъпва по силата на самия договор, без да е нужно да се предаде вещта – чл. 24, ал. 1 от Закон за задълженията и договорите (ЗЗД).
Изискуемостта на данъка предвид разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗДДС настъпва на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно ал. 1 от същата правна норма. Независимо от ал. 3 на чл. 63 от ЗДДС, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, когато тази фактура е издадена преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие /чл. 63, ал. 4 от ЗДДС/.
В конкретния случай при положение, че на датата на прехвърляне на собствеността върху стоката е издадена фактура, изискуемостта на данъка ще настъпи на датата на издаване на фактурата.

Scroll to Top