3_5863/09.12.2008г.
ЗДДФЛ, чл. 13, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 29, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 29, т. 1, б.”б”;
Наредба Н-18, чл. 4, т. 8;
Относно: Данъчно облагане на дейността рисуване на картини, портрети, оформяне на книги, изработване на скулптури.
Според изложеното в запитването физическо лице рисува картини, портрети, оформя книги и изработва скулптури. В тази връзка поставя следните въпроси:
1.Какъв е редът на облагане на тези дейности ?
2.Като лице, упражняващо свободна професия следва ли да регистрирате извършените продажби с касов апарат?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закон за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.43 от 29.04.2008г./, Закон за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 69 от 05.08.2008г./ и Наредба №Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства /обн. ДВ бр.106 от 27 Декември 2006г, последно изм. ДВ бр.79 от 2 Октомври 2007г./ изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Разпоредбата на чл. 29 от ЗДДФЛсе прилага при определяне на облагаемия доход от стопанска дейност на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон. В тези случаи облагаемият доход се изчислява като придобитият от лицата доход се намалява с фиксиран процент разходи за дейността.
На основание чл. 29, т. 4 от ЗДДФЛ за доходите от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения нормативно признатите разходи за дейността са в размер на 25 на сто. По смисъла на § 1. т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ лица, упражняващи свободна професия са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите: адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители: съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост: медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите: техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството н науката; застрахователните агенти; други физически лица. за които са налице едновременно следните условия:
а)осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б)не са регистрирани като еднолични търговци;
в)
сасамоосигуряващиселица посмисълана Кодексаза социално осигуряване.
Следователно, ако отговаряте на всички условия, изброени в цитираната разпоредба,следва да се считате за лице, упражняващо свободна професия по смисъла на данъчния закон.
Имайте предвид, че разпоредбата на чл. 29, т. 1, буква „б” от ЗДДФЛ, с която са определени разходи за дейността 40 на сто – за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, се прилага както при извънтрудови правоотношения, така и при правоотношения с лица, упражняващи свободна професия. Във връзка с дефинирането на понятието „авторски и лицензионни възнаграждения“, законът препраща към ЗКПО (§ 1, т. 8 от ДР на ЗДДФЛ).
Съгласно разпоредбите на § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО,“авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване.
Във връзка с прилагането на чл. 29, т. 1 от ЗДДФЛ за авторски и лицензионни възнаграждения се смятат и доходите от продажба на изработени произведения на науката, културата и изкуството от техните автори.
Следователно доходите Ви от продажбата на произведения на изобразителното изкуство, както и от графичното оформление на книги подлежат на облагане след приспадане на нормативно признати разходи за дейността в размер на 40 на сто.
По втори въпрос:
Лицата, упражняващи свободна професия са освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка по силатана т.8 на чл.4 от Наредба №Н18/2006 г. на МФ.
На основание чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ, данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство/ФУ/, издават документ за придобитите доходи от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от ЗСч.
Съгласно чл. 7, ал.1 от ЗСч първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4.предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
5.име, фамилия и подпис на съставителя.
‘