ЗДДС, чл.40, т. 1

342/26.03.14г.
Чл.40, т.1 ЗДДС
В писмено запитване, заведено в деловодството наДирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………. с вх. № …………г. сте описали следната фактическа обстановка:
ЕООД „М” е регистрирано в Агенцията за социално подпомагане към Министерството на труда и социалната политикапод № ………… на ….г., съгласно чл.6, ал.1, т.6 от ЗСП и чл.18, ал.1, т.3 и 4, като дом за стари хора, предоставящ социални услуги. Дейността на дружеството се състои в денонощно медицинско и санитарно обслужване, рехабилитация, осигуряване на храна и забавления на стари хора в пенсионна възраст.Дружеството е наело сграда, медицински персонал – лекар, рехабилитатор, медицински сестри и санитарки, с които да осигурява денонощно обслужване на възрастни хора срещу заплащане. Ползва външна фирма, която доставя храна и извършва допълнителни развлекателни мероприятия.
Посочили сте, че според §1, т.6 от ДР от субсидиарно приложимия ЗСП „социални услуги” са дейности, които подпомагат и разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот и се извършват в специализирани институции и в общността. „Социални услуги в общността” са услуги, предоставени в семейна среда или в близка до семейната среда /§1, т.7 от ДР на ЗСП/. Съгласно чл.36, ал.1 от ППЗСП социалните услуги се предоставят в общността и в специализирани институции, като в ал.3, т.3 на същата разпоредба са посочени домовете за стари хора.
Посочили сте също, че домът за стари хора е специализирана институция, предоставяща комплекс от социални услуги на лица, навършили възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст съгласно Кодекса за социално осигуряване, включително на онези от тях, които имат процент намалена работоспособност, установен с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Поставили сте следния въпрос: На база на посочените нормативни актове и направената регистрация в Агенцията за социално подпомагане може ли да се счита, че описаните услуги попадат в обхвата на понятието „социални услуги по Закона за социалното подпомагане” и считат ли се за освободени доставки по силата на чл.40, т.1 от ЗДДС? Приходите от тази дейност формират ли облагаем оборот за регистрация по ЗДДС?
Към запитването е приложено копие от удостоверението за регистрация на дружеството в Агенцията по социално подпомагане.
Предвид разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
В чл.96 от ЗДДС е указано, че на задължителна регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот натрупан за период не по-дълъг от 12 последователни месеца преди текущия в размер на 50 х.лв или повече. При определяне на облагаемия оборот данъчно задължените лица следва да вземат предвид данъчните основи на облагаемите доставки по чл.12 от ЗДДС, включително тези с нулева ставка на данъка. Доставките на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС и на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС участват в оборота за задължителна регистрация на лицето, когато са свързани с основната му дейност.
На основание чл.40, т.1 от ЗДДС извършването на социални услуги по Закона за социалното подпомагане е освободена доставка. Тези услуги не са сред изрично посочените в чл.96, ал.2 от ЗДДС освободени доставки, които участват при определяне на оборота за целите на задължителната регистрация по ЗДДС.
Видовете социални услуги, изискванията на които трябва да отговарят, както и редът за предоставянето им са регламентирани в чл.16-чл.19 от Закона за социалното подпомагане /ЗСП/ и в чл.36-чл.41 от Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане /ППЗСП/. Дефиниция на понятието „социална услуга” се съдържа в §1, т.6 от ДР на ЗСП, а на „дом за стари хора” – в §1, т.44 от ДР на ППЗСП. Според чл.18 от ЗСП, юридическите лица могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистър към Агенцията за социално подпомагане.
Доколкото, съгласно §1, т.44 от ДР на ППЗСП„дом за стари хора” е специализирана институция, предоставяща комплекс социални услуги на лица, навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст съгласно Кодекса за социално осигуряване, включително на онези от тях, които имат процент намалена работоспособност, установен с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК и дружеството има регистрация в Агенцията за социално подпомагане за предоставяне на социални услуги в дом за стари хора, считам, че по отношение на описаните в запитването услуги „M” ЕООД може да приложи регламентирания в чл.40, т.1 от ЗДДС режим на освободени доставки.
Предвид гореизложеното, при определяне на облагаемия оборот по чл.96 от ЗДДС дружеството не следва да включва данъчните основи на доставките на услуги по чл.40, т.1 от ЗДДС.

Scroll to Top