1. компетентната териториална дирекция;

2_416/31.03.2014 г.
ДОПК чл.80, ал.1 и чл.129, ал.4
Наредба Н-18/2006 г. чл.3, ал.1 и чл.7, ал.1
ЗКПО чл.2, ал.1, т.1
ЗОПБчл.3
Отправили степисмено запитване, коетое заведено в регистъра на Дирекция ОДОП. Описали сте, че с решение на ВОС по т.д. №….. на 1.01.2009г. фирма „Х“ ООД е била обявена в несъстоятелност, дейността на дружеството е била прекратена и са Ви били отнети правата на управител. С решение по в.т.д.от 2013 на АС е отменено решение на ОС за заличаване „Х“ ООД. Решението е влязло в сила и е вписано в Търговския регистър на 03.03.2014 г., като е заличено обстоятелството, че дружеството е в несъстоятелност и Вие отново сте управител на дружеството.
В тази връзка се интересувате как трябва да продължите да водите счетоводната дейност на дружеството. Какви трябва да са началните салда по баланс, тези които са били към обявяване на дружеството в неплатежоспособност или други. Не Ви е известно, в коя банкадружеството е имало сметка и какво е движението по нея. Движенията по тази сметка ще се осчетоводяват ли и как за стар период?
Смятате, че за да продължите дейността си трябва да регистрирате касов апарат и банкова сметка. Интересувате се трябва ли да декларирате нещо повече в НАП?
Видно от поставените във Вашето запитване въпроси, голяма част от тях се отнасят до прилагане на счетоводното законодателство. Тези въпроси са извън компетентността на Националната агенция за приходите. Дирекция „Данъчна политика“към МФ изготвя становища по въпросите на практическото прилагане на счетоводното законодателство.
В запитването Ви липсва информация каква ще бъде дейността на Вашето дружество, с оглед на което изразяваме следното принципно становище по приложението на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане/ЗКПО/,Наредба №Н-18/13.12.2006 гза регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/ и Закона за ограничаване на плащанията в брой /ЗОПБ/ :
На основание чл.80, ал.1 от ДОПК националната агенция за приходите създава и поддържа регистър и бази данни за задължените лица. Съгласно чл.81, ал.1 от ДОПК регистърът съдържа данни относно:
1. компетентната териториална дирекция;
2. името, съответно наименованието (фирмата) на регистрираното лице;
3. единния идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията, или единния идентификационен код по БУЛСТАТ, съответно единния граждански номер или личния номер на чужденеца;
4. адресите по чл. 8 и 28 от ДОПК;
5. името и идентификационния номер по т. 3 на лицата, които го представляват по закон;
6. вида и статута на регистрираното лице;
7. основната икономическа дейност;
8. датите на създаване, възникване, преобразуване, правоприемства, прекратяване и заличаване;
9. датата на регистрацията;
10. датата на прекратяване на регистрацията;
11. датите на специалната регистрация;
12. датите на прекратяване на специалната регистрация;
13. датите на промяна на компетентната териториална дирекция
Данните по чл. 81, ал. 1 от ДОПК за лицата, вписани в търговския регистър, и за лицата, вписани в регистър БУЛСТАТ, се вписват служебно от съответната компетентна териториална дирекция въз основа на данните от търговския регистър, съответно от регистър БУЛСТАТ.
Следователно Вие не сте задължен да декларирате пред НАП, че съгласно решение №……. на Апелативен съд, вписано в търговския регистър, производството по несъстоятелността на дружеството Ви е прекратено и е отменено заличаването му от търговския регистър.
По отношение на регистрация на фискалното устройство:
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/ (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност /ИАСУТД/ (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
С оглед разпоредбата начл. 3, ал.1 на Наредба Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги. Изключение от задължението за използване на ФУ за регистриране на продажби на стоки и услуги правят лицата, респективно дейностите изброени в чл.4 и 5 от цитираната наредба.
На основание чл.7, ал.1 от Наредба Н-18/2006 г. лицата по чл. 3 на Наредба Н-18/2006г.са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в НАП ФУ/ИАСУТД от датата на започване на дейността на търговския обект. Легално определение на понятието “търговски обект“ е дадено в разпоредбата на §1, т.41 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност. Това е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
По отношение на банковата Ви сметка:
Данъчните закони не Ви задължават да иматебанкова сметка, за да осъществявате дейността си. Банкова сметка Ви е необходима в случай, че имате суми, подлежащи навъзстановяване съгласно данъчното и осигурителното законодателство, тъй като тези суми на основание чл.129, ал.4 от ДОПК Ви се връщат по посочена от Вас банкова сметка.
Банкова сметка ще Ви е необходима и ако за дружеството Ви са приложими изискванията на ЗОПБ. Съгласно разпоредбата на чл. 3 от ЗОПБ плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв..
На електронната страница на Националната агенция за приходите http://www.nap.bg е публикувано указание № УК-3 от 04.04.2011 г. на Министъра на финансите относно прилагането на Закона за ограничаване на плащанията в брой.
Дружеството Ви е данъчнозадължено лице по смисъла на чл.2, ал.1, т.1 от ЗКПО, с оглед на което по отношение на същото приложение ще намерят разпоредбите на този закон.
В случай, че при осъществяване на дейносттаВи възникнат други въпроси, свързани с приложението на данъчното и осигурителното законодателство, може да подадете ново запитване.

Оценете статията

Вашият коментар