§ 4 и § 5 от ПЗР на ЗТР

Изх. № 24-34-45
Дата:22.05.2012 год.
ЗМДТ, чл. 61с, ал. 4;
ЗМДТ, чл. 61с, ал. 5;
ДОПК, чл. 168;
ПЗР на ЗТР, § 4;
ПЗР на ЗТР, § 5.
Относно:§ 4 и § 5 от ПЗР наЗТР
чл. 61с, ал. 4 и ал. 5 ЗМДТ
чл. 168 ДОПК
В отговор на поставените въпроси Ви уведомяваме:
1.Относно лицето, на което следва да бъдат издавани актове за установяване на задължения за местни данъци и такси, както и удостоверение за данъчни оценки за притежавани недвижими имоти, като се имат предвид разпоредбите на § 4 и § 5 от ПЗР на Закона за търговския регистър
По силата на § 4, ал. 1 от ПЗР на ЗТР търговците и клоновете на чуждестранни търговци, вписани в търговския регистър и в регистъра на кооперациите при окръжните съдилища, са длъжни да се пререгистрират по този закон в срок до 31 декември 2011 г.
Според § 5, ал. 1 от ПЗР на ЗТР едноличните търговци и клоновете на чуждестранните търговци, за които не е поискана пререгистрация в срока по § 4, ал. 1 /т.е.до 31 декември 2011 г./, се считат за заличени от 1 януари 2012 г.
Дейността на търговските дружества и кооперациите, за които не е направено искане за пререгистрация в срока по § 4, ал. 1, се прекратява на 1 януари 2012 г. Търговските дружества и кооперациите, които не са се пререгистрирали в срока по § 4, ал. 1, нямат право да осъществяват търговска дейност, да предявяват искове и да подават молби за образуване на изпълнителни производства, да извършват разпоредителни сделки с имуществото си, освен да заплащат дължими суми на работници и служители, както и да извършват преводи на суми за погасяване на публични задължения. Извършените след 31 декември 2011 г. разпоредителни сделки с имущество на търговските дружества и кооперациите с прекратена дейност са нищожни /§ 5, ал. 2 от ПЗР на ЗТР/. Законните представители на търговски дружества и кооперации с прекратена дейност от 1 януари 2012 г. могат само да приемат волеизявления, отправени към тези търговци /ал. 3/.
Актовете за установяване на задължения и удостоверенията за данъчна оценка представляват официални документи, в които се съдържат волеизявления на компетентните органи относно установяването на определени факти и обстоятелства. За задълженията на юридически лица и кооперации, попадащи в хипотезата на § 5, ал. 2 от ПЗР на ЗТР актовете следва да бъдат издавани на името на юридическото лице, до заличаване на лицето в търговския регистър и връчвани на законните им представители.
Тъй като с вписването на физическо лице в търговския регистър като едноличен търговец не се появява нов правен субект и не се придобива нова правосубектност, различна от тази на физическото лице, а лицето получава възможността да действа като търговец в стопанския оборот, страна и субект в правоотношенията с контрагентите и администрацията продължава да бъде физическото лице. След 01.01.2012 г. задължения по ЗМДТ следва да бъдат определяни и актове следва да бъдат връчвани на физическите лица, но не в качеството им на еднолични търговци, ако същите са заличени по силата на§ 5, ал. 1 от ПЗР на ЗТР.
На електронната страница на Агенцията по вписванията в срок до 1 октомври2012 г. се обявяват списъци на едноличните търговци и клоновете на чуждестранни търговци, за които не е поискана пререгистрация в срока на § 4, ал. 1 /Списък № 1/ и на търговските дружества и кооперации, за които не е поискана пререгистрация в същия срок /Списък № 2/, както и Списък на лицата, подали заявления в срока по § 4, ал. 1, но получили отказ за пререгистрация /Списък № 3, в срок до 1 юни 2012 г. /.
С обявяване на списъците на електронната страница на агенцията държавните учреждения, съдилищата, банките, кредиторите и НАП се считат за уведомени и не се изисква уведомление по чл. 77, ал. 1 ДОПК /§ 5, ал. 6 от ПЗР на ЗТР/.
2.По въпроса относно определяне на данъка при пълен леглови капацитет затуристически обекти – средства за подслон и места за настаняване по чл. 3, ал. 3, т. 1 и т. 2 от Закона за туризма, които са били категоризирани през 2011 г. или на коитокатегорията е прекратена през същата година, становище е изразило , Дирекция «Данъчна политика» с писмо Изх. № 16-12-21 от 26.01.2012 г., копие от което прилагаме, според което данъкътсе определя за цялата година, т.е. за 365 дни. Мотивите в подкрепа на това становище са, че според чл. 61с, ал. 4 ЗМДТ данък се дължи независимо дали обектът се използва. Освен това във формулата на същата разпоредба, в елемента Д – «брой дни в годината», очевидно се има предвид броят на дните за една пълна година, в зависимост от това дали тя е високосна или не /365 или 366 дни/.
Обявяването за противоконституционни на чл. 61с, ал. 4 и ал. 5 ЗМДТ /РКС № 5 от 2012 г., ДВ, бр. 30 от 2012 г./ има действие занапред и не оказва влияние върху определянето на дължимия туристически данък за 2011 г.
3.Относно допустимостта на «замяна на дълг срещу собственост»като способ за погасяване на публични общински задължения
По силата на чл. 168 ДОПКначините за погасяване на публичното вземане са:
1. когато е платено;
2. чрез прихващане;
3. по давност;
4. при опрощаване;
5. при смърт на физическото лице – след изчерпване на имуществото му, освен ако наследниците или други лица отговарят за публичното задължение;
6. след разпределение на постъпленията от осребряване на актива на юридическо лице, обявено в несъстоятелност, освен ако други лица отговарят за публичното задължение;
7. при заличаване на юридическото лице след прекратяване с производство по ликвидация, освен ако други лица отговарят за публичното задължение.
В ДОПК няма разпоредба, която да допуска погасяване на публично вземане чрез замяна на „дълг срещу собственост”.
По силата на чл. 4, ал. 1 и чл. 9б ЗМДТ установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци и такси се извършва от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съгласно чл. 4, ал. 3 от ЗМДТ, в сила от 01.01.2010 г. и във връзка с чл. 9б от ЗМДТ, в сила от 01.01.2011г., служители от общинската администрация, определени със заповед на кмета на общината (основание чл.4, ал.4 от ЗМДТ) в производствата по обезпечаване на задължения за местни данъци и такси имат правата и задълженията на публични изпълнители.На съответните служители от общинската администрация са предоставени правата и задълженията на публични изпълнители единствено и само в производствата по обезпечаване на задължения за местни данъци и такси, но не и в производствата за тяхното принудително изпълнение.
В случаите, когато публични общински вземания са предадени за принудително събиране в НАП и на основание чл. 250, ал. 3 и чл. 254, ал. 7 ДОПК, след провеждане на последния търг вещта на длъжника не бъде продадена отпубличния изпълнител при НАП, по искане на публичния взискател тя му се възлага по цена 50 на сто от първоначалната тръжна цена. Когато публичните вземания са на различни взискатели, вещта се възлага на взискателя с най-големи вземания.
В допълнение Ви уведомяваме, че с писмо Изх. № 63-00-11/27.05.2010 г. на ЦУ на НАП, адресирано до Национално сдружение на общините в Република България, са предоставени на магнитен носител работни процедури и бланки с цел подпомаганена служителите на общинските администрации в производствата по обезпечаване и събиране на местни данъци, според разпоредбите на ДОПК.
Приложение:копие от писмо Изх. № 16-12-21 от 26.01.2012 г. на .
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

4.4/5

Вашият коментар