анъчно третиране по ЗДДС(в сила от 01.01,2007г.) на доставка на резервни части, извършена от лице, установено в държава членка на ЕС

. 24-34-266
Дата: 13.01.2009 год.
ЗДДС, чл. 13, ал. 1;
ЗДДС, чл. 58, ал. 1, т. 8.
ЗДДС, чл. 65, ал. 2, т. 2;
Относно:данъчно третиране по ЗДДС(в сила от 01.01,2007г.) на доставка на резервни части, извършена от лице, установено в държава членка на ЕС
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ па НАП с вх. № 24-34-266/16.12.2008 г. е изложена следната фактическа обстановка:
“ЛТ“ ООД е регистрирано през 2007 г. с предмет на дейност – ремонт и техническо обслужване на въздухоплавателни средства (самолети). Посочено е, че извършвате ремонти на въздухоплавателни транспортни средства, които не са за развлекателни и спортни цели. Основни клиенти са Ви пътнически самолети на пътнически авиокомпании. За да извършите ремонтните дейности, дружеството Ви закупува от чуждестранни доставчици резервни части, които използвате при ремонта на пътническите самолети. В запитването Ви още е посочено, че тези резервни части се доставят в България или от държава извън Европейския съюз, или от държава членка на Европейския съюз.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на чл.58, ал.1, т.8 н чл.65, ал.2 от ЗДДС са зададени следните въпроси:
1.Какво е третирането на доставката на резервни части за самолети по смисъла на ЗДДС?
2.Следва ли да се издава протокол за самоначисляване на данък върху добавената стойност (ДДС) при доставката на резервни части за самолети, доставени от държава членка на ЕС?
3.Има ли определени изисквания към документиране на доставката на резервни части, освенфактуратаот доставчикаи транспортнитедокументи(напримерспецифични сертификати или разрешителни), задабъдатквалифициранитезире- зервничасти, като освободена доставка но чл.65, ал.2 от ЗДДС?
4.Следва ли вносът на резервни части да бъде облаган с ДДС и какви доку-менти са изискуеми, за да бъде приложена разпоредбата на чл.58, ал. 1, т.8 от ЗДДС?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл.10. ал.1. т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище;
Когато се придобива правото на собственост върху резервни части за въздухоплавателни средства, както и при фактическото получаване на същите в случаите по чл. 6. ал. 2, които се изпращат или транспортират до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка за вас е налице вътреобщностно придобиване, съгласно чл. 13, ал.1 от ЗДДС. На основание чл.65, ал. 2, т.2 от ЗДДС освободени са вътреобщностните придобивания с място на изпълнение на територията на страната на стоки, чийто внос на територията на страната би бил освободен от данък по реда на чл. 58, ал. 1 от закона.
Съгласно чл. 58, ал.1, т.8 от закона, освободен от данък е вносът на въздухоплавателни средства и резервни части за тях, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели. В тази връзка, съгласно чл.65, ал.2. т.2 от ЗДДС, вътреобщностното придобиване на резервни части за въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели също ще е освободено и за него не се дължи данък.
Независимо от обстоятелството, че за вътреобщностното придобиване не се дължи данък върху добавената стойност, същото се документира чрез издаване на протокол по чл. 117, ал.1,т.1 от ЗДДС.
В ЗДДС, както и в правилника за неговото прилагане, няма изрични разпоредби, определящи документите, с които следва да разполага лицето във връзка с прилагането на чл.65, ал.2 от ЗДДС и чл.58, ад.1 т.8 от ЗДДС. За доказването на предмета на доставката са допустими всички относими доказателства и доказателствени средства, предвиден в Данъчно -осигурителния процесуален кодекс.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

5/5

Вашият коментар