анулиране на данъчни документи съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 23-29-128/15.11.2018 г.
ЗДДС, чл.116, ал.1, ал.3 и ал.4 ППЗДДС, чл.117, ал.2, т.4, б.”б”
чл.21, ал.2
чл.88, ал.3
чл.92
В дирекция ОУИ …. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № ….10.2011 г. относно анулиране на данъчни документи съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Предвид действащото през 2010 г. законодателство, изразяваме следното становище:
Относно данъчното облагане на доставките по организацията на симпозиуми и семинари има издадено общо становище от ЦУ на НАП с изх.№ 20-00-263/17.10.2011 г., което ги класифицира като рекламни услуги, когато са организирани с цел популяризиране на лекарствени продукти.
Що се касае до клиничните изпитвани, поддържаме становището, изразено в наше писмо Изх. № …04.2010 г.
Относно анулирането на процесните фактури, следва да имате предвид следното:
В разпоредбата на чл.116, ал.1 от ЗДДС е посочено, че поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Ал.3 – За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
По смисъла на ал.4 от същата разпоредба, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Анулираните фактури се отразяват в дневник продажби. Съгласно приложение 12 към Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), при анулиране на фактури в данъчен период, различен от този на издаването на документа, се включва във файл „PRODAGBI.TXT”, като в полетата, описващи стойности, се попълват такива, равни по размер на съдържанието на съответните полета на оригиналния запис, но с противоположен знак. Това от своя страна ще доведе до намаляване на резултата на периода на доставчика по доставката, като ако бъде формиран резултат за периода ДДС за възстановяване по смисъла на чл.88, ал.3 от ЗДДС, същият се прихваща, приспада и възстановява по реда и условията на чл.92 от ЗДДС.
Новоиздадените фактури следва да бъдат отразени в дневник продажби за периода, в който са издадени, в колона 22, съответно клетка 17 „Данъчна основа на доставки на услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка” от справка-декларацията.
Предвид това, че получателите на услугине са данъчно задължени лица, установени на територията на друга държава членка, следва да имате предвид, че от 01.01.2010 г. на отчитане във VIES-декларация подлежат (освен вътреобщностните доставки и доставките като посредник в тристранна операция) ивсички услуги, чието място на изпълнение е в държава членка, различна от България. Същото е определено чрез разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, която регламентира мястото на изпълнение на доставки на услуги, чиито получател е данъчно задължено лице.
VIES-декларацията се изготвя по образец и съдържа данъчните основи на доставките на услуги по чл.21, ал.2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са данъчно задължени, регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка (чл.117, ал.2, т.4, б.”б” от ППЗДДС).

Оценете статията

Вашият коментар