Дължими лихви при коригиране на декларация образец № 6

Изх.№………………..
ДО
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ
Дата………………….
ЗА ПРИХОДИТЕ
ТЕРИТОРИАЛНА ДИРЕКЦИЯ
(На Ваш изх. №24-01-255/21.03.2008г.)

ОТНОСНО:Дължими лихви при коригиране на декларация образец № 6
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” гр. .. с вх. № 20-15-156/24.03.2008 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, фирма е подала декларация образец № 6 за месец януари 2007 г., с която декларира задължения за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО) в размер на 120 лева, дължими за внасяне по код 3, т.е. върху изплатени възнаграждения за месеца, като в т. 18 „Дата на изплащане/начисляване” е посочена дата 10.02.2007 г. На 10.02.2007 г. фирмата внася за ДОО сума в размер на 100 лева. На 12.03.2008 г. подава коригираща декларация образец № 6 за този месец, с която намалява задължението си за ДОО от 120 на100 лева. След извършване на корекцията в СУП остава запис за дължима лихва.
Поставен е следният въпрос: Дължима ли е лихвата, натрупана в СУП върху разликата от 20 лева за периода от 10.02.2007 г. до 12.03.2008 г.?
Предвид описаната фактическа обстановка, изразяваме следното становище по така зададения казус:
Задължителните осигурителни вноски са публични държавни вземания, които се събират по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (чл. 162, ал. 2, т. 1 и чл. 163, ал. 1 от ДОПК). В чл. 175, ал. 1 от ДОПК е посочено, че за неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) вземанията за държавното обществено осигуряване, за допълнителното задължително пенсионно осигуряване и за неправилно извършени осигурителни разходи се събират с лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 20 пункта.
Работодателите, осигурителите, както и техните клонове и поделения, самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица декларират общия размер на дължимите вноски за държавното обществено осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” за всички, подлежащи на осигуряване, и общият размер на дължимия данък за внасяне за доходите от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ с декларация образец № 6, която подават по реда на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Декларация образец № 6 представлява изпълнително основание за принудително събиране на задължителните осигурителни вноски, които задълженото лице само е изчислило (чл. 209, ал. 2, т. 1 от ДОПК). Сумите за задължително обществено осигуряване, декларирани от задълженото лице с декларация образец № 6, подлежат на внасяне в сроковете по чл. 7 от КСО (чл. 105 от ДОПК). Когато задължителните осигурителни вноски, в случая към фондовете на държавното обществено осигуряване, посочени от задълженото лице в декларация образец № 6, не са внесени или са внесени след изтичане на определения срок, същите стават изискуеми от деня, в който този срок е изтекъл. В съответствие с разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от КСО за невнесените в срок осигурителни вноски се дължи лихва, която се изчислява върху сумата на невнесените или внесените със закъснение осигурителни вноски.
Съгласно чл. 104, ал. 1 от ДОПК след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения. В ал. 3 на посочената разпоредба е посочено, че когато е подадена след изтичане на определения срок, декларацията не поражда правни последици, но само за целите на данъчното облагане. Според ал. 4 на същия член коригиращи декларации за задължителни осигурителни вноски могат да се подават и след изтичане на законоустановения срок за подаване. Следователно, ако задълженото лице подаде коригираща декларация образец № 6, с която намалява сумата на декларираните от него задължения към ДОО, то на основание на горепосочените норми тази промяна би следвало да ползва лицето, подало декларацията. В конкретния случай по отношение на приходната администрация за дължима сума за внасяне заДОО към 10.02.2007 г. следва да се счита сумата на коригираното задължение, т.е. сумата 100 лева, а не 120 лева, поради което лихва върху разликата от 20 лева не следва да се начислява.

Оценете статията

Вашият коментар