Дължими осигурителни вноски при изплащане на възнаграждения по договори без трудови правоотношения, сключени с автори за създаване на драматично сценично произведение

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 1, т. 5 и т. 6; чл. 6, ал. 2 и ал. 8
ОТНОСНО: Дължими осигурителни вноски при изплащане на възнаграждения по договори без трудови правоотношения, сключени с автори за създаване на драматично сценично произведение
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Драматичен театър ………. изплаща възнаграждения по договори без трудови правоотношения на автори на пиеси, преводачи, режисьори, сценографи, музикални оформители, хореографи, актьори за създаване на драматично сценично произведение. Договорите са сключени на основание Закона за авторското право и сродните му права съгласно предмета на договора – индивидуално за всеки творец.
Осигурителни вноски са внасяни съгласно чл. 4, ал. 3, т. 1, 5 и 6 от КСО.
Поставени са следните въпроси:
1. Получените възнаграждения считат ли се за доходи от трудова дейност?
2. Кои възнаграждения могат да се определят като резултат от творческа дейност?
3. Какви осигурителни вноски се дължат по така сключените договори?
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
На основание чл. 6, ал. 2 от КСО осигурителни вноски се дължат върху всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени и други доходи от трудова дейност. За целите на осигуряването в преценката, дали едно възнаграждение следва да бъде включено в осигурителния доход, е необходимо на първо място да се определи дали това възнаграждение е получено в резултат на извършена трудова дейност по смисъла на чл. 4 от КСО.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Закона за авторските права и сродните му права (ЗАПСП) обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като в точки от 1 до 10 от същата алинея е направено примерно изброяване на най-често срещаните видове произведения. В точка 3 са посочени сценичните произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други.
Авторът (творецът) може да получи възнаграждение както по отношение на първоначалното създаване на дадено произведение, обект на правна закрила по ЗАПСП, така и впоследствие, когато преотстъпва правата си по използване върху този проект на трети лица. Едно авторско произведение може да бъде създадено по някой от следните начина:
1.Самостоятелно, когато авторът (творецът) е лице, което упражнява професионална дейност на свой риск и за своя сметка;
2.Да бъде възложено с договор за поръчка или;
3.В рамките на трудово правоотношение.
Следва да се има предвид, че възнагражденията, получени срещу отстъпено право на използване на произведенията, обекти на авторското право по ЗАПСП, не представляват доход от трудова дейност по чл. 4 от КСО и върху такива възнаграждения не се дължат осигурителни вноски.
Според изложеното в запитването, Драматичен театър ……… изплаща възнаграждения по договори без трудови правоотношения на автори за създаването на драматично сценично произведение. При така описаната фактическа обстановка е налице полагане на труд без трудово правоотношение от лицата, поради което са възможни следнитехипотези:
1. Лицата имат регистрация по Закона за регистър БУЛСТАТ като упражняващи свободна професия – в тази хипотеза при изплащане суми по договорите за работа без трудово правоотношение не се внасят осигурителни вноски от възложителя на работата и не се удържат от възнагражденията. Осигурителни вноски върху възнагражденията се внасят от лицата при деклариране на доходите им с годишната данъчна декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО (чл. 11 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина);
2. Лицата не са осигурени на друго основание през съответния месец и полагащото им се възнаграждение по договорите е равно или е по-голямо от минималната работна заплата – възложителят следва да внася осигурителни вноски на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 от КСО; при изплащане на възнаграждение в размер под минималната работна заплата, осигурителни вноски не се дължат;
3. Лицата са осигурени на друго основание – в този случай се дължат осигурителни вноски от възложителя независимо от размера на възнаграждението съгласно чл. 4, ал. 3, т. 6 от КСО.
Въпросът за това дали едно произведение е създадено в резултат на творческа дейност, т.е. дали представлява обект на авторското право или не, е извън компетността на Националната агенция за приходите. Компетентно становище по този въпрос може да изрази само Дирекция „Авторско право и сродни права” към Министерство на културата.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/

Оценете статията

Вашият коментар