Дължими осигурителни вноски при уволнение, признато за незаконно от компетентните органи

КСО – чл. 5, ал. 4, чл. 7, ал. 12, чл. 9, ал. 3, т. 2 и ал. 5;
ЗЗО – чл. 40, ал. 5, т. 1;
НЕВДПОВ – чл. 1а и чл. 4а;
Наредба № 5/2002 г. – чл. 7, т. 2;
НРВРЗОВВФГВРС – чл. 2
ОТНОСНО:Дължими осигурителни вноски при уволнение, признато за незаконно от компетентните органи
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. ………./23.04.2014 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, с решение на ВКС и след съобщение на РС гр. …… от 10.01.2014 г. Т.М.С., ЕГН ………, е възстановена на заеманата преди уволнението длъжност„технически сътрудник” в ….. гр. …. Поради това, че същата не се е явила на работа в регламентирания двуседмичен срок от получаване на съобщението от съда за нейното възстановяване, отново е уволнена, считано от 28.01.2014 г. През целия период от датата на първото уволнение – 17.09.2012 г. до датата, на която изтича срокът по чл. 345, ал. 1 от Кодекса на труда – 28.01.2014 г., тя е била осигурявана: получавала е трудово възнаграждение от друг работодател и обезщетение за безработица от НОИ. При опит да бъде подадено уведомление за повторното прекратяване на трудовия договор служителите в НАП са обяснили, че това не е възможно, тъй като в регистъра на НАП трудовият договор на това лице вече е прекратен.
Поставяте следните въпроси:
1.Дължи ли …….. гр……. осигурителни вноски за горепосоченото лице за периода на незаконното уволнение – от 17.09.2012 г. до 28.01.2014 г.?
2.Ако се дължат осигурителни вноски, то за какви периоди, за кои осигурени социални рискове и по какви кодове трябва да се внесат вноските?
3.Какви корекции следва да се извършат в трудовата книжка на лицето и кой следва да ги отрази?
При така представената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 (посл. изм. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл. 4а, ал. 1 – от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителният стаж за периодите по чл. 9, ал 3, т. 2 от КСО се зачита от категорията труд, по която лицето е работело преди незаконното уволнение, ако това е по-благоприятно за лицето (чл. 9, ал. 4 от КСО). Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии” в зависимост от категорията труд, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за Учителския пенсионен фонд (чл. 9, ал. 5 от КСО, доп. – ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.).
За времето на незаконното уволнение, което се зачита за осигурителен стаж съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка – върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване).
Съгласно чл. 1а, ал. 1 (посл. изм. – ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) осигурителните вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от КСО се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на незаконното недопускане или отстраняване от работа, незаконното уволнение или отстраняването и възстановяването на работа по реда, определен в специални закони, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец.
Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от КСО, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 2, т. 3 от кодекса, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период (чл. 1а, ал. 2 от НЕВДПОВ).
На основание чл. 4а от НЕВДПОВ (Нов – ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) за периодите по чл. 9, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО лицето представя пред осигурителя/работодателя декларация за месечния размер на осигурителния доход, върху който е било осигурявано, или декларира обстоятелството, че не е било осигурявано.
Осигурителните вноски за периодите по чл. 9, ал. 3 от КСО се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган (чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО).
Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване и за Учителския пенсионен фонд се внасят по банковата сметка на компетентната териториална дирекция (ТД) на НАП за събиране на приходите за социалноосигурителните фондове към Националния осигурителен институт (НОИ), като за тези преводи се прилага код за вид плащане 55 11 11. Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят по банкова сметка за допълнително задължително пенсионно осигуряване на компетентната ТД на НАП и по код за вид плащане 58 11 11 (чл. 2 /посл. изм. – ДВ, бр. 34 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г./ от Наредбата за реда за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”).
В случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, осигурителят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило или е било осигурявано върху по-малък осигурителен доход – от уволнението до възстановяването му на работа (декларации образец № 1 и 6). Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице“ се подава за всеки един месец от периода на оставане без работа, като в т. 12 “Вид осигурен“ се вписва код 18. В тези случаи следва да се подаде и декларация образец 6, в която се включват дължимите осигурителни вноски.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № 5/29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда уведомлениетосъгласно приложение № 1 се изпраща в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор. В чл. 7, т. 2 от същата наредба е указано, че уведомление се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление, ако уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението. В този случай уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността. Следователно, работодателят …… гр. …….трябва първо да заличи подаденото уведомление за прекратяване на трудовия договор от дата 17.09.2012 г., след което ще стане възможно подаването на ново уведомление при повторното прекратяване на трудовото правоотношение с лицето, считано от 28.01.2014 г.
По отношение на третия поставен въпрос в запитването, по който не е изразено становище от Дирекция ОДОП гр. ……, Ви уведомяваме, че същият не е от компетентността на Националната агенция за приходите, тъй като е свързан с тълкуването и прилагането на трудовото законодателство. За да получите отговор на този въпрос е необходимо да се обърнете към съответното поделение на Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда“ към министъра на труда и социалната политика, на която е възложен цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности (чл. 399, ал. 1 от Кодекса на труда).

Оценете статията

Вашият коментар