дължими осигурителни вноски върху договорено възнаграждение на ликвидатор.

Изх.№ 26-Д-402
Дата:24.8.2016 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7;
КСО, чл. 6, ал. 8;
КСО, чл. 6, ал. 9;
КСО, чл. 6, ал. 11;
КСО, чл. 10;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 6;
ЗЗО, чл. 40, ал. 7.
ОТНОСНО: дължими осигурителни вноски върху договорено възнаграждение на ликвидатор.
По повод Ваше писмено запитване,постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № …………. от 2016 г., Ви уведомявам за следното:
Към първия въпрос е изложена следната фактическа обстановка:
Ликвидатор на дружество е регистрирано самоосигуряващо се лице. Декларира, че ежемесечно се осигурява върху максималния месечен размер на осигурителния доход. Поставен е въпросът: дължими ли са осигурителни вноски върху начислената и изплатена сума по договора с ликвидатора?
Към втория въпрос е изложена следната фактическа обстановка:
Ликвидаторът е пенсионер и самоосигуряващо се лице. Декларира, че не желае да се осигурява за фондовете на ДОО.
Дължими ли са здравни вноски върху начисленатаи изплатена сума по договора за ликвидатор?
На основание чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и 4а, ал. 1 от КСО и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й.
Ликвидаторите попадат в кръга на осигурените лица, които подлежат на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Съгласно тази разпоредба задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 3 от КСО).
Здравното осигуряване на ликвидаторите се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) върху дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
Съгласно чл. 5, ал. 2 о КСО самоосигуряващо се лице е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка.
Самоосигуряващите се лица внасят дължимите осигурителни вноски авансово и изцяло за своя сметка върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер надохода, определен със ЗБДОО за съответната година (чл. 6, ал. 8 от КСО). Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който лицата са упражнявали трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (чл. 6, ал. 9 от КСО).
Здравното осигуряване на самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО (лицата по чл. 4, ал. 1, 2 и 4 от КСО) е регламентирано в чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, съгласно който същите се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО), и окончателно върху доходите от дейността им през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО.
Тъй като в запитването е посочено, че ликвидаторът е и самоосигуряващо се лице, следва да се има предвид, че съгласно чл. 6, ал. 11 от КСО за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1 доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 10;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
За лицата, получаващи доходи на различни основания, посочени в т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5 на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО здравноосигурителни вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените срокове за тях по реда на чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 11 от КСО, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, (чл. 40, ал. 1, т. 6 и ал. 7 от ЗЗО).
Следва да се има предвид, че поради разлика в доходите, върху които се дължат осигурителни вноски за ДОО и за здравно осигуряване, съществува разлика при определяне поредността на доходите, които се вземат предвид при ограничаване до максималния месечен размер на осигурителния доход за ДОО и за здравно осигуряване.
Поредността на доходите за здравно осигуряване е следната:
1. пенсии от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд, без добавките към тях;
2. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 10 от КСО;
3. осигурителен доход като морски лица;
4. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
5. доходи за работа без трудово правоотношение.
В случай, че ликвидаторът е пенсионер, при начисляване и изплащане на възнаграждението му следва да декларира размера на получаваната пенсия с оглед прилагане поредността на доходите за здравно осигуряване и ограничаване до максималния месечен размер на осигурителния доход.
В заключение, следва да се отбележи, че когато са налице недължимо внесени осигурителни вноски, същите подлежат на прихващане или възстановяване по реда на чл. 128 и 129 от ДОПК.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар